HABERLER
Haberler

 E-ticaret esnaf için rekabette avantaj sağlayacak

   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
 

Esnaf Pttkart ve Elektronik Ticaret Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Esnaf ve sanatkarlarımızın Esnaf Pttkart ve E-ticaret  ile birçok hizmete daha uygun şartlarda ulaşabilecek olmasının, rekabette avantaj anlamında son derece olumlu etkiler yaratacağına inanıyoruz."  dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ve PTT AŞ işbirliğiyle hazırlanan Esnaf Pttkart ve Elektronik Ticaret Bilgilendirme Toplantısı ANKESOB Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

ANKESOB Başkan Vekilleri Hüseyin Ar, Hasan H. Çavuşculu ve Muhittin Köksal ile ANKESOB Kurul Üyeleri ve bağlı odaların başkan ve yöneticilerinin yoğun katılım gösterdiği Esnaf Pttkart ve Elektronik Ticaret Bilgilendirme Toplantısı'na Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik, PTT Genel Müdür Yardımcısı Gürbüz Akbulut, PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canbolat, PTT iştiraki EPT Ticaret ve Sanal Mağazacılık AŞ Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu ile iki kurumun ilgili yöneticileri katıldı. 
Programın açılış konuşmasını yapan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Esnaf ve sanatkarlar olarak her zaman devletimizin, milletimizin menfaatleri doğrultusunda alınan tüm kararların, uygulamaların yanında olduk. Bu anlamda ülkemizin dinamosu durumunda bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın menfaatlerini gözeten bu tür projeleri de her zaman destekliyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın Esnaf Pttkart ve E-ticaret  ile birçok hizmete daha uygun şartlarda ulaşabilecek olmasını olumlu karşılıyoruz. Ticaretin yeni bir yüzü olan e-ticaret internet üzerinden yürüyor. Dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin önemi giderek artıyor. Günümüzde artık e-ticaret yapmak esnaf ve sanatkarlarımız tarafından da para kazanmanın en iyi yöntemleri arasında yer almaya başladı. Bu anlamda bugünkü toplantının çok verimli geçeceği kanısındayım. Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ve PTT  AŞ yetkililerini ANKESOB'da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner Ankara dışında olduğu için programa katılamadı, kendisinin selamlarını iletiyorum. Katılımlarından dolayı da ANKESOB'a bağlı odalarımızın başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.  

PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Gürbüz Akbulut da konuşmasında esnaf ve sanatkarların üretimlerini, ticaretini dünyaya açmak istediklerini belirterek şunları kaydetti: "PTT Bank, E-Ticaret Dairemiz, Pazarlama Dairemiz  ve diğer elektronik hizmetlerimizle alakalı yürütmüş olduğumuz tüm faaliyetlerden esnaf ve sanatkarlarımızın faydalanmasını, onlara katkı sağlamasını, onların iş ve işlemlerini kolaylaştırmasını arzu etmekteyiz. Artık dünya e-ticaret denilen kavramla tanıştı. Bu anlamda ayrı bir lojistik ve ticari faaliyet de devreye girdi. Daha önce klasik usulde yapılan esnaf ve sanatkarlık artık e-esnaflık, e-ticaret üzerinden yapılıyor. Mantalite, yöntem değişti, yazılım ve bilişim kuralları esnafın vazgeçilmezi haline geldi. Satış, rekabet etmek, malı istenilen yere ulaştırmak artık günümüzde çok önemli. Bu konuda PTT AŞ'nin E-Ticaret Daire Başkanlığının yürüttüğü E-ticaret faaliyetleri var. Ürettiklerimizi dünyanın bir başka ülkesine satıyoruz. Biz de Milli bir E-Ticaret şirketi ve platformu olarak istiyoruz ki; esnafımız üretimini, gelirini daha fazla büyütsün. 5 binin üzerindeki PTT işyerimizin hangi birine giderseniz 382 kalem işinizden faydalanırsınız. PTT'ye gelip de esnafımıza yararlandırabileceğimiz hangi hizmetimiz varsa Esnaf PTTkart ile indirimli faydalanacaksınız ve kolay ulaşacaksınız. Partner bir kuruluş olarak yanınızda hazır bulunuyoruz. 2 milyon sayısı ile 80 milyona hizmet eden esnaf yapımızı dünyaya açmak istiyoruz. 50 bin civarında çalışanımız, 5 bin civarında işyerimiz, e-ticaret platformlarımız, bütün bankacılık hizmetlerimiz, kargo, lojistik ve bununla birlikte bütün entegrasyonlarımız sizin için hazır. Öncelikle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Emeğinizin artması, birlikteliğimizin ve paylaşımımızın artması adına ülkemize katkı sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum."  

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik, E-ticaret ile esnafın nefes alacağını, e-ticarete entegre olan esnafın müşteri yelpazesini genişleteceğini belirterek, şöyle devam etti: "PTT Esnafkart ile PTT'nin sunmuş olduğu birçok hizmeti hızlı ve ucuz bir şekilde esnaf ve sanatkarlarımızın faydalanacağı şekilde sunmak için PTT ile işbirliğine gittik. Artık işlerimizin önemli bir boyutu da E-ticaret alanında. E-ticaret bizim artık olmazsa olmazımız. E-ticarete artık adapte olmak zorundayız. Olamazsak işimiz çok zor. Mümkün olduğunca teknoloji ile gelişen piyasaları göz önüne alıp dinamik bir ticari hayatta kendimize yer edinmemiz gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak adına milli gelirimizi artırmamız şart. Milli gelirimizi artırırken ihracattan elde ettiğimiz geliri daha üst seviyelere çıkarmak önemli. E-ticaret de bizim bu önem atfettiğimiz konulara ulaşma adına bir anahtar."

Protokol konuşmalarının  ardından PTT AŞ yetkilileri; PTT Bank Daire Başkanlığı Pttkart Ürün Yönetimi Şube Müdürü Sevinç Öztürk tarafından esnaf ve sanatkarlar için birçok avantaj sağlayan Esnaf Paketi; Esnaf Pttkart, PTT POS, PTT Esnaf Kredisi hakkında, ePttAVM Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Merve İpek tarafından ise Esnaf Pttkart ile ePttAVM/E-ticaret ve ihracat süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantı,  son bölümünde soru cevap şeklinde yapılan konuşmalarla sona erdi.