ANKESOB’da Genel Sekreterler Toplantısı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Oda Genel Sekreterleri 2023/I. Dönem Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da hazır bulundu.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal’ın açılış konuşması ile başladı.

Toplantıda, konularıyla ilgili uzmanlar tarafından sunumlar yapıldı. İlk olarak GÜ Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gültekin Uzun tarafından “Gelecek Çok Yakında” başlığı ile bir sunum gerçekleşti. Dünyanın hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde olduğunu anımsatarak bu duruma ayak uydurulmasının önemine değinen Uzun, teknolojinin gelişmesiyle gelecekte bir taraftan birçok mesleğin yok olacağını, diğer taraftan ise fazlasıyla yeni mesleklerin hayatımıza dahil olacağını vurguladı ve bu dönemde yeni meslekler, yeni odalar ve yeni insanları yönlendirecek insanlara da ihtiyaç olduğunu, arzu edilen geleceğe ulaşmak için çalışacak ve değişime ayak uyduracak oda genel sekreterlerine büyük ihtiyaç düşeceğini kaydetti. Uzun, sunumunda her alan ve meslek için geçerli olacak trendleri de; farklı, faydalı ve yaratıcı olmak, nano ve genetiği iyi anlamak, multidisipliner düşünmek ve uygulamak, teknolojik algıyı ve kullanımını yükseltmek ve dil bilmek olarak açıkladı.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı-Uzm. Dr. Çiğdem Savaş Duman ise; “İşyeri Ziyaretleri Kapsamında Sağlığı Geliştirme ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri” konusunda gerçekleştirdiği sunumunda, işyeri ziyaretlerinin amacını; çalışanlara sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak ve İSG hakkında bilgilendirmeler yapmak olarak açıkladı. Duman sunumunda; sağlıklı çalışan ve sağlık kavramı, sağlık ve çalışma yaşamının karşılıklı etkileşimi, hastalıklardan korunma ve sağlık sorunlarını belirleyebilme, yaşamın uzatılması, beden ve ruh sağlığının çalışma gücüne etkisi ve sağlıklı bir çalışanın işyerinde daha verimli olduğu olgusu üzerinde durdu.

Konu uzmanlarının sunumlarının ardından toplantıda; ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü/Genel Sekreter V. Erdoğan Özen; “Mevzuat Uygulamaları” başlığı ile bir konuşma yaptı. Özen, “Bir iş yaparken, bir yazı yazarken, üyelerinize bir açıklama yaparken 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun ilgili maddesini bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Öğrenme, merak ve istekle başlar. Kendi kendimize öğrenmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Öğrenmeye aç olun, her şeyi merak edin. Yazışma teknik ve kurallarına çok dikkat edin. Bilgi ve belge akışını kurallara uygun en  doğru bir şekilde yapmalısınız. Hangi işi yaparsak yapalım, o işte net bilgiye ulaşmamız önemli. Bir şeyi anlatma, anlama ve anlayış göstermeye hakim olmalıyız.” dedi.

ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal da; “2023 Yılı İlk 6 Aylık Dönemin Değerlendirilmesi” başlığı ile yaptığı konuşmasında; “Bizler ANKESOB çatısı altında üye esnaf ve sanatkarları, Odalarımızın başkan ve yöneticileri ve siz değerli genel sekreterleri ve çalışanları ile büyük bir aileyiz. Üyelerimizin sayısını, gelirlerimizi ve kapasitemizi arttırmak, sınırlarımızı aşmak zorundayız ki kabiliyetli çok güçlü kurumlar olarak buralarda bulunmamızı sağlayan üye esnaf ve sanatkarlarımız için kaliteli hizmet etmek, onlar için en sağlıklı koşulları sağlamak konumunda olalım. Bu nedenle  Odalarımızın genel sekreterleri olarak kendinizi en iyi şekilde hazırlamak, en verimli olacak şekilde donatmak zorundasınız. Sizlerin gerçekleştireceği başarılı çalışmalar, teşkilatımızın yüz akı olacaktır. ANKESOB olarak oda genel sekreterlerimizin her zaman yanındayız. Sorun ve görüşlerinizi her zaman bize iletebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Toplantı, genel sekreterlerin konuşmaları, ESBİS sistemi ve NACE kodları gibi konuların da aralarında bulunduğu soru cevap bölümü ve yapılan değerlendirmelerin ardından iyi temenniler ile son buldu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu