ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplandı

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Başkan Yiğiner, meslek odalarının çalışma esaslarını belirleyen 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun günün koşullarına göre yeniden revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, oda başkanlarının katılımıyla, CP Ankara Hotel’de gerçekleştirildi.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; ANKESOB’un çalışmaları ve projeleri ile odaların sektörel sorunları ve çözüm yolları ele alındı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in konuşması ile başladı.

Başkan Yiğiner, ANKESOB’un faaliyet, hedef ve projeleri hakkında bilgi verirken, şunları kaydetti: “2022 yılı, 4 yılda bir yapılan olağan genel kurul toplantılarımızın dönemiydi. Odalarımızın, Birliğimizin, Federasyonlarımızın ve en son da TESK’in seçimleri gerçekleştirildi. Bu süreçte ANKESOB’a bağlı odalarımızdan 22 oda başkanımız değişti. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Yeni dönemde beklentilerimizin karşılanması dileğiyle tüm oda başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyorum.

Ankara teşkilatı olarak, esnaf ve sanatkârlarımızı daha da güçlendirmek için gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güzel işler yaptık, ancak hedeflediğimiz noktalar için daha yapmamız gereken çok işimiz var. Çıkarttığımız kanunlarla, yönetmeliklerle, Ankara teşkilatı olarak yaptığımız işler ortada. Esnaf ve sanatkârlarımıza çok uzun yıllar hizmet edecek, modern yapısıyla, hem de tarihi değerimizi yansıtan güzel bir eseri; Taş Binayı teşkilatımıza kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz.  Bizler teşkilatımıza hizmet etme gayreti içerisinde eser bırakmak için çalışıyor, mücadele ediyoruz. Üye kayıtlarımızın önünü açtık. Şu an sicilde kayıtlı 115 bin aktif üyemiz, 122 bin işyerimiz var. Başkentimizin üreten ve hizmet veren gücü olarak her geçen gün büyüyoruz. Ankaralı esnaf ve sanatkârlar olarak hep beraber teşkilatımızı daha ileriye taşıyacağız.

Zorlu bir Pandemi süreci yaşadık. Pandemide en çok zorlanan kesim esnaf ve sanatkârlarımız oldu. Bu süreçte ANKESOB olarak odalarımıza, esnaf ve sanatkârlarımıza imkanlar nispetinde gerek maske ve dezenfektan malzemesi, gerekse ekonomik olarak destekte bulunduk. Bunun haricinde salgından etkilenen esnaf ve sanatkârlarımızın yükünü hafifletmek için hükümetimizin sağladığı destek paketleri olan;  hibe destekleri, vergi indirimleri, kredi destekleri, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi birçok tedbirin sağlanmasında işbirliğimiz ve gayretli çalışmalarımız oldu. Dünyada bir ekonomik kriz var. Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı etkilediği gibi bizim ülkemiz de  etkilendi. Türkiye geneli esnaf ve sanatkârlarımızı ilgilendiren; basit usule tabi olmanın özel şartlarını belirleyen hadlerin yeniden belirlenmesi, limitin yükseltilmesi gerekmektedir. Meslek odalarımızın çalışma esaslarını belirleyen 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun kapsamı, günümüz koşullarına göre yeniden revize edilmesi gerekiyor. Esnaf kavramının tanımı, işletmeler bakımından esnaf ve sanatkâr tanımı, yeniden ele alınmalıdır. Kanun revize edilmediği, değişmediği müddetçe biz büyüyemeyiz. Odalarımız da ayakta çok zor durur.

Hep kazanmak için mücadele ediyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımızın en önemli sorunlarından biri finansmana erişim ve işletme sermayesi eksikliğidir. Bu doğrultuda esnaf ve sanatkârlarımızın ihtiyaç duydukları finansman kaynağının en uygun ve yeterli bir şekilde karşılanması için zaman içerisinde önemli iyileştirmeler gerçekleştirildi. Bu anlamda sürekli çalışmalar yapan TESKOMB Genel Başkanı Sayın Abdulkadir Akgül’e şükranlarımı sunuyorum. Samimiyetle, el ele vererek birlik ve beraberlik içerisinde esnaf ve sanatkârlarımızın geleceği için, ülkemizin kalkınması için durmadan, dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Başkanlar Kurulu Toplantımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sağolun var olun.”

Başkan Yiğiner’in konuşmasının ardından söz alan ANKESOB’a bağlı meslek odalarının başkanları; Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, Ankara Lokantacılar Kebapçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin, Polatlı Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı (Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı) Ali Karaca, Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Emin Çimen, Ankara Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Müslüm Küçükarzuman, Ankara Demirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Başkanı) Hayrettin Yıldırım, Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Polat, Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, Nallıhan Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Yılmaz, Şereflikoçhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celal Yılmaz, Polatlı Sobacılar Kalaycılar Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur da  odalarının faaliyetleri ile odaları ve bağlı esnaf ve sanatkârlarının sorun ve talepleri üzerine görüş ve değerlendirme konuşmaları gerçekleştirdi.

EROĞLU’NUN SUNUMUYLA İŞ HAYATINA YAKLAŞIM

Toplantı, İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı (İMEP) kapsamında; Prof. Dr. Erhan Eroğlu’nun “Verimli çalışma ortamı ve iş hayatında ekip halinde farkındalık yaratmak” konulu bir sunumu ile devam etti.

Eroğlu sunumunda; daha başarılı bir iş hayatına sahip olmanın yolunun insanın kendi tutum ve davranışlarından, hayata yaklaşımından geçtiği üzerinde durdu. Eroğlu, özetle şunları vurguladı: “İyi iş diye bir şey yoktur, işyerinde en iyi insan, işinde en iyi olabilmek vardır. Hayatı doğru yaşamak, iş hayatında başarılı olmak için ilk yapılması gereken şey, harekete geçmektir. Başkanlar olarak, yöneticiler olarak önce konuşmalarınıza dikkat etmeniz, kendinizi düzeltmeniz gerekiyor. Başkanları olduğunuz Odalarınızın imajı, itibarı, kalitesi, verimliliği, mutluluğu, huzuru, geleceği önce sizin elinizde. Mahvetmek çok kolay; bazen kötü bir kelime, bazen berbat bir yüz ifadesi, bazen küçük ya da çok büyük bir isteksizlik, motivasyonsuzluk buna yol açar. Hani var ya bir söz; ‘Bir kelimeyle mahvettikten sonra roman yazsan ne yazar.'”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu