ANKESOB ODA GENEL SEKRETERLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

ANKESOB Oda Genel Sekreterleri 2022/I. Dönem Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı, ANKESOB/Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda yapıldı.

ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal’ın başkanlığında Oda Genel Sekreterlerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB Genel Sekreteri Mehmet Gündoğan ve ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen tarafından gündeme ilişkin konuşma ve sunumlar yapıldı.

ANKESOB Başkan Vekili Mehmet Ali Okumuş’un da bir süre takip ettiği toplantıda ANKESOB çalışmaları, mevzuat uygulamaları, genelgeler, yazışmalar ve informal öğrenme üzerinde duruldu, soru cevap şeklinde yeni dönemde yapılacak faaliyet planları üzerine konuşuldu.

ANKESOB Oda Genel Sekreterleri 2022/I. Dönem Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal‘ın açılış konuşması ile başladı.

Toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başlayan Köksal, Odaların ve ANKESOB’un olağan genel kurul süreçlerinin tamamlandığını ve artık yeni bir dönemin başladığını belirterek, temsil ettikleri esnaf ve sanatkârlar için daha çok çalışacaklarını ifade etti. Köksal, “Odalarımız çevresel değişimleri takip etmek, kendilerini sürekli değiştirmek ve yenilemek durumundadırlar. Ülkesini ve insanlarını refaha götürecek yol ve yöntemleri bilmeyen, hedef belirlemeyen, yol haritaları olmayan, yol ve yöntemlerini tanımlamayanlar, ülke kaynaklarını israf eder. Yeni dönemde dijital işbirlikleri artacaktır. Böyle olunca, dijital işbirliğini doğru kullananların hızlı büyüdüklerini gözlemleyeceğiz. Kısaca; gelecekte, dijitalleşme, yeşil dönüşüm, teknolojik alt yapı imkânlarının arttırılmasına yönelik çalışmalar, işyerlerimizin en önemli gündem maddesi olmaya devam edecektir. Bunun için esnaf ve sanatkârlarımızın finansman desteğine olan ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu yeni dönemde temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı, başarılı hizmet etmeyi temenni ediyorum. Sizlerin başarısı, ANKESOB olarak kurumumuzun başarısının bir göstergesidir. Sizlerle daha bir kenetlenerek başarı çıtamızı üst seviyelere taşıyacağımıza inanıyorum. Özverili bir şekilde gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınızda, başarılarınızın devamını diliyorum.” diye konuştu.

 

“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da, “Biz büyük bir aileyiz. ANKESOB olarak tüm Birlikler arasında Türkiye’ye örnek, öncü rol üstlenen bir konumdayız. Üstlendiğimiz öncülüğün öneminden dolayı ve de bu durumun sürdürülebilir olması için sizlerin de daha bir çaba içerisinde olmanızı, daha bir aktif, katılımcı olmanızı istiyoruz.Yeni normalin, en önemli odak noktası  ‘işin geleceğine’  uyumdur. 20. yüzyılın değerleri olan disiplin, itaat ve zekâ artık çökmüştür. 21. yüzyılın değerleri; veri, inisiyatif kullanma, yaratıcılık ve tutku ile çalışmaktır. Günün koşullarını okuyamayan ve geleneksel modellerde direnen, dijitalleşmeyi, inovasyonu ve teknolojiyi gündemine dahi almayan birçok insanımız ve faaliyet gösterdikleri sektörler için ne yazık ki, artık yolun sonu gelmiştir. Çünkü rekabet acımasızdır. İşyerlerinin gerçek dostu olmak; onların sorunlarını görmezden gelerek, sadece bugün yapılanları öne çıkararak övgüler düzmek değildir. Ya da esnaf ve sanatkârlarımızın söylediklerini aynen tekrarlamak da doğru bir yol değildir. Sorunlara gerçekçi çözüm yolları belirleyerek, kök sorunları çözmek için stratejiler geliştirmek elzemdir. Unutmayalım ki, Esnaf ve sanatkârımız ülkemizin üretim ve hizmet gücüdür. Ülkemizin istihdam kapısı ve rekabet edebilmesinin aynasıdır. Sadece teşkilatımızın kanunu olan 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile kalmayacaksınız, teşkilatımızla doğrudan ya da dolaylı ilgili olan TOBB, dernekler, kooperatifler, medeni, perakende ticareti gibi alanların tüm kanunlarını okumak, öğrenmek zorundasınız. Resmi yazışmalarda uygulanacak usul ve esasları çok iyi kavramalısınız. Bununla ilgili yönetmelikleri çok iyi okumalı, katılımcı ruhunuzu, vizyonunuzu geliştirmelisiniz. Problemi paylaşırsak çözeriz. Bizlere yaklaşın. ANKESOB’u sizlerle birlikte daha yukarılara nasıl taşırız bunu hep birlikte planlayalım.” şeklinde konuştu.

ANKESOB Genel Sekreteri Mehmet Gündoğan da konuşmasında; ANKESOB tarafından odalara gönderilen genelgelerin daha dikkatli bir şekilde okunmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, odaların iş ve işlemlerinde fiziki ve elektronik ortamda yapılan yazışmalarda kurallara dikkat edilmesinin; belgelerin iletimi, kayıt altına alınması ve saklanmasının önemine vurgu yaptı.

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ise Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in tekrar tekrar okunması, bilgilerin tazelenmesi tavsiyesinde bulunarak, şöyle devam  etti:  “Tüm resmi yazışmaları bu yönetmelik çerçevesinde yapmalısınız. Dilek ve düşünceleri, talepleri, sorunları doğru ve etkili bir şekilde anlatmak sizin kurumunuzun kültürünü yansıtır. Ne iş yaparsak yapalım en iyisini yapmalıyız. Eski alışkanlığımız olan herkesin yaptığını yapmaktan öte, yaptığımız her işe farkındalık katmalıyız. Odalarımızın en önemli mihenk taşları olarak, esnafımızın işini yaparken zorlaştırmadan, kolaylaştırmalıyız. Önemli olan bizim dışımızdaki insanların ne yaptıkları, niçin yaptıkları, daha da mühimi geleceklerini nasıl planladıklarını bilmektir. Bunu öngörebilirsek, bunu keşfedebilirsek başarılı olabiliriz. Geleceğin sunduğu fırsatlar, belirsizliğin etrafında şekillense de dünü ve bugünü okuyarak geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak mümkündür. Herkes için kapsayıcı, kendini geliştirmeye imkân tanıyan, verimliliği ve işbirliğini destekleyen bir çalışma ortamı oluşturmak için geleceğin neler getireceğini bilerek ve anlayarak hareket etmek kritik noktadır.”

Özen, “Sizlere gönderdiğimiz genelgeleri çok iyi bir şekilde analiz edip, istenilen detayları bizlere göndermelisiniz. Sizlerden aldığımız geri dönüşler, bildirimler bizim için çok değerli, ANKESOB olarak çalışmalarımızı yönlendirmekte, işlerimize katkı sağlayıcı kapılar açmaktadır. Bu nedenle bizden sizlere gelen tüm genelgelere, yazışmalara dikkat edin ve gereğini eksiksiz yapın. Günümüzde artık bilgi-beceri yeterli değil. Yapılan her işe bilgi iletişim teknolojilerini de katmamız gerekiyor. Yönetmeliklere, mevzuatlara uygun olarak her işe farkındalık, yenilik, yaratıcılık katmalıyız. Yeşil dönüşüm çok önemli ve her ürettiğimiz ürün, verdiğimiz her hizmet için bugün en önemli gündem konusu haline gelmiş durumdadır. Endüstri 4.O’a uyum sağlayamayan, kaybedecek, yeşil dönüşüme uyum sağlayamayan ise ihracat yapamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında ANKESOB tarafından sürdürülen çalışmalar ve yeni programlar hakkında da bilgilendirmede bulunan Özen, öğrenmenin insan yaşamının başlangıcından sonuna kadar devam eden bir süreç olduğunun altını çizerek, “İnformal Öğrenme” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır online düzenlenen toplantının ilk kez yüz yüze yapılması nedeniyle  genel sekreterler tek tek kendilerini tanıttı. Toplantı, soru ve değerlendirmeleriyle programa katkı sağlayan genel sekreterlerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu