“Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar”

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında  “Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar” temalı anma programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda  “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar” anma programı, Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

15 Temmuz şehidi esnaf ve sanatkarların aile fertleri ve gazilerin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar” anma programına; Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında ANKESOB yöneticileri ile bağlı odaların başkan ve yöneticileri yoğun katılım gösterdi. Etkinlikte; Bakanlık yöneticileri, TESK, TESKOMB, TOBB gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Bakanlık personeli de hazır bulundu.

15 Temmuz’da 2 oğlu ve damadı şehit olan 94 yaşındaki Muzaffer Gülşen,  etkinliğin gerçekleştirileceği salona, şehit ailelerini kapıda karşılayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın kolunda girdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı  ile başlayan anma etkinliği, Fatih Derdiyok hoca tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

15 Temmuz temalı, hain darbe girişimini anlatan ve şehit esnaf ve sanatkarların yer aldığı kısa bir film gösteriminin ardından protokol ve şehit aileleri tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN DIŞINDA EN ÇOK ESNAF VE SANATKAR ŞEHİT OLDU

Törende konuşma yapan Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, “Sayın bakanım, kıymetli başkanlarım, vatan ve millet uğruna canını hiçe sayarak 15 Temmuz destanını yazan şehitlerimizin kıymetli aileleri, esnaf ve sanatkarlarımızın değerli temsilcileri, değerli mesai arkadaşlarım. Özellikle benliğimizde derin izler bırakan 15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik günü olarak  anmamıza vesile olan şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa diliyor, şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz günü, millet olmak ne demek, demokrasiye, vatana sahip çıkmak ne demek bir kez daha dünyaya gösterdik. 15 Temmuz, masum vatandaşların üzerine bombaların, mermilerin yağdırıldığı, tarihin görebileceği en kirli, en vahşi, en haksız darbe teşebbüsüydü. 15 Temmuz gecesi şehitlerinin hiçbirisinde silah yoktu. Darbecilere bedenleriyle, sözlü uyarılarıyla mukavemet eden 251 canı şehit verdik. Rabbim şehitlerimizi cennetiyle müşerref kılsın. Güvenlik güçlerimizin dışında en çok şehit veren meslek grubu esnaf ve sanatkarlarımız oldu. Bu bizim için onurdur. Vatan, devlet, millet, esnafımızın çizgisini gösteren şeref nişanıdır. Şehitlerimiz her zaman rahmetle, fatihalarla anılacaktır. 15 Temmuz kapkara bir gece, 16 Temmuz tertemiz aydınlık bir şafaktır. Bunu, Cumhurbaşkanımızın cesaretiyle ve dirayetiyle liderliğine,  şehitlerimizin ve gazilerimizin ölümü seve seve karşılayan, ‘bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz’ diyen kahramanlığına, meydanları dolduran, gün aydınlanana kadar meydanları terk etmeyen milletimize borçluyuz. 15 Temmuz’un bizim için diğer işareti de, milli karakterimizi kaybetmediğimizin, diri olduğumuzun bir göstergesidir. 15 Temmuz’un ne hainlerini, ne de kahramanlarını unutabiliriz. 15 Temmuz milletimizin canıyla, kanıyla ağır bedeller karşılığında kazandığı zaferle sonuçlanmıştır. Zafer bütün millete aittir. Tarihi bir kayıp olan 15 Temmuz’un bir benzerini Mevlam bu millete bir kez daha yaşatmasın.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte konuşan 15 Temmuz Şehidi Lütfi Gülşen’in oğlu Metehan Gülşen de babasının ve iki dayısının 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Kızılcahamam’dan yola çıktıklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne atılan son bombada Millet Camii’nin önünde şehadet şerbetini içtiklerini anlattı. Gülşen, “Çok gururluyuz, acıyla gururu bir arada yaşıyoruz. Bize düşen görev unutmamak, unutturmamak.” diye konuştu.

Törende konuşma yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da “Bugün 3. yılını andığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde şehitlerimizin aileleriyle, esnaflarımızla bir araya geldik. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Şehitlerimizi, gazilerimizi ve şehitlerimizin ailelerini minnetle anıyorum.” dedi.

Bakan Pekcan, milletlerin tarihlerinde kırılma noktaları, imtihan günleri olduğunu belirterek, bu tarihlerde milletlerin gösterdiği ortak tavrın o milletlerin geleceğini şekillendirdiğini dile getirdi.

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: “Türk milleti her zaman olduğu gibi 15 Temmuz imtihan gecesinde de birlik ve beraberlik içerisinde kahramanlıklarını sergilemiş, o gün demokrasinin savunucusu olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile tüm halkımız, esnaf ve sanatkarlarımız sokaklara koşmuş, tankların önünde durmuş, ellerinde bayraklarla Meclisimize yürümüş, o gün canlarını siper etmiştir. Demokrasimizin koruyucusu olmuş herkese minnet ve şükran borçluyuz. Bu milletin bir evladı olduğum için kendimi  şanslı görüyorum. Tarihte esnaf ve sanatkarımız her zaman, Kurtuluş Savaşı’nda da, Çanakkale’de de,15 Temmuz’da da hep ön planda yer almış, hep ülkenin savunucusu olmuştur. Dolayısı ile esnaf ve sanatkar ailelerimize hepimiz minnet borçluyuz. Bakanlık olarak Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ‘Güçlü esnaf ve güçlü Türkiye’ vizyonuyla esnafımızın sorunlarına bir bir eğiliyoruz. Onların sorunlarına çözüm bulmak için birebir görüşüp politikalar üretiyoruz. Esnafımızın rekabetçi olabilmesi için yeni politikalar devreye sokuyoruz ve esnafımızı uluslararası arenada nasıl güçlendiririz bunlarla ilgili çözümler üretiyor, politikalar geliştiriyoruz. Bu doğrultuda  çalışmalarımıza bundan sonra da devam edeceğiz.”

Bakan Ruhsar Pekcan’ın konuşmasının ardından şehit ailelerine plaket takdimi yapıldı ve program, hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında  “Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar” anma programına katılan ANKESOB’a bağlı odaların başkan ve yöneticileri, 15 Temmuz temalı fotoğraf sergisine de yoğun ilgi gösterdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu