Türk vatandaşları ve Suriyeliler için istihdam desteği projesi

“Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” ile 7 bin 400’ü Suriyeli sığınmacı, 7 bin 400’ü de Türk vatandaşı olmak üzere toplam 14 bin 800 kişinin nitelik ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, JW Marriott Otel’de düzenlenen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İstihdam Desteği Projesi” Açılış Toplantısına ANKESOB adına katılım sağladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Dünya Bankası iş birliği çerçevesinde; Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının istihdama erişimlerinin aktif işgücü piyasası programları yoluyla desteklenmesi hedefiyle hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi”, toplam 30 ay sürecek ve pilot iller; İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana olacak.

48 Milyon Avro bütçeli Proje kapsamında, 7 bin 400’ü Suriyeli sığınmacı, 7 bin 400’ü Türk vatandaşı olmak üzere toplam 14 bin 800 kişinin nitelik ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin sanata, spora ve ekonomiye katılmalarını sağlayacak politikaların yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise  İŞKUR’un “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamladığını dile getirdi.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da proje açılış toplantısı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Hem Türk vatandaşlarımızın hem de Suriyeli kardeşlerimizin istifade etmesine olanak sağlayacak projenin hayırlı olmasını diliyor, projenin başarılı bir şekilde sonuçlanması temennisi ile emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu