Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Ankara’da

Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, İstanbul’dan sonra ikinci durağı olan Ankara’ya ulaştı.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, 5 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Sirkeci Garı’ndan hareket eden “Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni/İlkbahar Seferi”nin ikinci durağı Ankara Garı’ndaki  karşılama törenine, ANKESOB’a bağlı odaların başkan ve yöneticileri ile birlikte katıldı.

Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Ankara Garı’nda düzenlenen Sosyal Kooperatif  Eğitim ve Tanıtım Treni Karşılama Töreninde yaptığı konuşmada;  sosyal kooperatifçiliğin önemine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Ülkemizde özellikle sağlık ve eğitim alanlarında kâr amacı gütmeden hizmet veren saygın kurumlarımız mevcuttur. Faaliyetlerini kâr amacıyla değil, sosyal fayda üretmek amacıyla yürüten sosyal kooperatifler de son yıllarda başarılı örneklerle dikkat çekiyor. Toplumsal fayda hedefini girişimci bir ruhla buluşturan sosyal kooperatif modeli, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere giderek popüler hale geliyor. Sosyal kooperatif, bizim yeni duymaya ve kullanmaya başladığımız bir deyim. Ancak, bu modelin özünü oluşturan ortaklık, birlik ve beraberlik ruhu bizim için yeni değil, aksine oldukça köklüdür. Biz, üretirken de, tüketirken de kalabalık olmayı, paylaşmayı, birbirinin yardımına koşup yarasını sarmayı milli bir karakter olarak nesiller boyu taşımış bir milletiz. Kısacası, sosyal kooperatifçiliğin gelişip yaygınlaşması için gerekli olan maya toplumumuzda mevcut.

Başta Genel Müdürlüğümüz olmak üzere diğer kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte bize düşen bu işin doğru bir şekilde anlatılmasıdır. Bunun için, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi çerçevesinde eğitim ve tanıtım trenimiz 2018 sonbaharında ilk seferini gerçekleştirdi ve 10 ili gezdi. İkincisi, ilkbahar seferimiz ise 5-19 Nisan 2019 tarihleri arası İstanbul ve Ankara durağının ardından  Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay ve Adana illerini ziyaret edecek. Bakanlığımız öncülüğünde 15 gün boyunca yol üzerindeki illerde sosyal kooperatifleri, kooperatifçiliği halka tanıtacak bu yolculuğun, başarıyla tamamlanmasını temenni ediyorum. Projemize desteklerinden ötürü TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne, TESKOMB’a, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teşekkür ediyorum. Şahsım ve Genel Müdürlüğüm adına karşılama törenine katılarak bizleri onurlandıran siz değerli misafirlerimize de ayrıca çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da törenin ardından yaptığı açıklamada; “Uğrayacağı illerde Sosyal Kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve farkındalığın yaygınlaştırılması, sosyal kooperatiflerin halka tanıtılması, yerel inisiyatiflerin sosyal kooperatifçilik anlamında harekete geçirilmesi ve kamuoyunun dikkatinin bu alana çekilmesi adına önemli bir misyon yüklenen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni projesine katkı sağlayan Ticaret Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne ve  Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın Necmettin Erkan nezdinde emeği geçen herkese  teşekkürlerimizi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
Programda yer alan mehteran ve seymen gösteri ekipleri de performanslarıyla törene renk kattı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu