Mutabakat Komitesi Toplandı

2021 Yılı 4. Mutabakat Komitesi Toplantısı, Ankara Vali Yardımcısı Ediz Sürücü’nün  başkanlığında, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karael ve ATO Temsilcisi Haluk Ataol’un katılımı ile Ankara Ticaret İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 64’ncü maddesi gereğince; ANKESOB’a bağlı odalar arasında veya ANKESOB’a bağlı odalar ile ATO  arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından esnaf ve sanatkarlar ile taciri belirlemek veya ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözümlemek üzere gerçekleştirilen Mutabakat  Komitesi Toplantısında anlaşmazlığa konu 51 başvuru dosyası görüşülerek, karara bağlandı.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Esnaf ve sanatkarların, tacirlerin üye kayıt zorunluluğu bakımından çıkan anlaşmazlıkları ve taleplerini çözüme kavuşturmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz olağan Mutabakat Komitesi Toplantımızda, komitemize ulaştırılan üye kayıt zorunluluğuna ilişkin talepler ilgili mevzuat ve kanunlar çerçevesinde çözüme kavuşturuldu. İlgili mevzuata göre değerlendirme yapılarak, başvuruya konu ticaret erbabının Esnaf Odası’nda mı veya Ticaret Odası’nda mı, yahut anlaşmazlık iki esnaf ve sanatkar odası arasında ise, hangisinde kalması gerektiğine karar verildi. Ancak tabii ki yasalardan kaynaklanan sıkıntılar var. Kanaatim odur ki; yasalarda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra bu sıkıntılar da  kökten çözülecektir.

Mesleki özellikleri, iş potansiyeli ve ticaret hacmi bakımından ANKESOB’a bağlı odalarda üye olması gereken esnaf ve sanatkarların halihazır durumda ATO’da kayıtlı olmasından dolayı yaşanılan sorunların çözümü noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Toplantımızda alınan kararlar esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu