Mesleğinizi önemseyin, severek yapın

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Çubuk, Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Ar, öğrencilerle bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Çubuk, Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Bilişim Teknolojisi, Elektrik-Elektronik, Metal Teknolojisi, Mobilya İmatçılığı ve Tesisat Teknolojisi alanlarında okuyan 10. ve 11. Sınıf öğrencilerinin katılımı ile lisenin konferans salonunda gerçekleşen programda ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar,  kendi öğrencilik, iş ve yöneticilik yaşamına ait bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
Programı organize eden Çubuk Madeni İşler ve Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin Kalaycı, açılış konuşmasında aynı okulun metal işleri bölümünden mezun olduğunu ve sonrasında bugün artık sanayide faaliyet gösteren bir atölye sahibi olarak severek yaptığı mesleğinden para kazandığını söyledi.
Kalaycı, “Bugün sizler olmazsanız bu binalar olmaz, insanların yaşam alanları olmaz, teknoloji olmaz. Gerçekten hayat çok zor olur. Dolayısı ile sizin ne kadar önemli olduğunuzu bilmenizi istiyoruz. Mesleklerimiz gerçekten çok kutsaldır. Sizler bizim yarınlarımızsınız.”  dedi.
Çok sayıda öğrencinin katıldığı programda bilgi, birikim ve mesleki deneyimlerini aktaran ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar,  kendisinin de endüstri meslek lisesi mezunu olduğunu belirterek,  meslek liselerinin, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirme noktasında önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Ar, Siteler’de mobilya döşemeciliği imalatı ile ilgili bir atölyesi olduğunu da sözlerine ekledi.
Özellikle meslek liselerinin önemini her platformda vurguladıklarını ifade eden ANKESOB Başkan Vekili Ar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizlere tavsiyem mesleğinizi önemseyin, severek yapmaya çalışın. Mesleğinizi icra ederken ısrarlı ve arzulu olun.  Severek yaptığınız işinizde başarı oranınız da  yüksek olur. Yeni teknolojiler ve kendini geliştirme konusunda araştırmacı ve  istekli olun. İşbirliği yapın, girişimci olun. Üretime dayalı yeni fikirler geliştirin. Kendinizi ve ürününüzü marka haline getirmeyi amaç edinin. Mesleğinizde idealist olun. Hedeflerinizi çok çalışmak, dürüstlük ve güven üzerine kurun. Bakın göreceksiniz başarı da gelecektir. Seçerek ve severek geldiniz bu okula, bu sıralara. O nedenle kendinizle barışık olun.”
Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İdris Karakuş, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’a öğrencileri bilgilendirmesinden ve cesaretlendirmesinden dolayı teşekkür etti. Karakuş, “Öğrencilerimiz hayata atıldıklarında, onlara fırsat verilirse yapamayacakları iş yok”  ifadesini kullandı.
Programın ardından okulun dersliklerini ve atölyelerini gezen ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, okul müdürü ve öğretmenlerden okulda gerçekleştirilen eğitim ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu