‘Kişisel Gelişim Söyleşisi’ düzenlendi

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı meslek odalarının başkan ve başkan vekillerinin eşlerine yönelik ‘Kişisel Gelişim Söyleşisi’ gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Otel’de düzenlenen ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan oda başkan ve vekillerinin eşlerine yönelik gerçekleştirilen  ‘Kişisel Gelişim Söyleşisi’ yoğun ilgi gördü.
‘TEMEL HEDEF BİRLİK, BERABERLİK VE KAYNAŞMA’

Kişisel Gelişim Uzmanı Yeşim Gürsoy tarafından verilen ‘Kişisel Gelişim Söyleşisi’ öncesi bir konuşma yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, “Bugün burada 3 saati aşkın bir sürede sizlerin eşleriyle verimli bir Başkanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirdik. 4 Mayıs’ta olağan genel kurulumuz var. Bunun öncesinde başkanlarımızı, yöneticilerimizi ve siz değerli eşlerini ağırlamak istedik. En azından bu yoğun iş temposunun dışında bir rahatlama olur diye düşündük. Amacımız sizlerin bir arada olması, iyi vakit geçirmeniz. Tabi bununla birlikte hocalarımızla birlikte bir kişisel gelişim eğitimi almanızı planladık. Olağan genel kurullarını tamamlayan odalarımızdan 23 oda başkanımız değişti. Haliyle yöneticilerden de değişiklik oldu. Bu nedenle aramıza yeni katılan hanımefendilere de hoş geldiniz diyorum. Burada temel hedef birlik, beraberlik ve kaynaşma, güzel dostluklar kurma. Aynı şekilde Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı oda başkanlarımızın ve yöneticilerimizin de birbirlerini tanıması ve kaynaşmasını arzuluyoruz. Şükürler olsun iyi de gidiyoruz. Beylerde bir sıkıntı yok, inşallah sizler de memnunsunuzdur. Biz sizleri rahat ettirmek için elimizden gelenin en iyisini fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. Biz her zaman sizlerin yanındayız.” dedi.
‘İLETİŞİM, EŞİMİZDEN DE ÇOCUĞUMUZDAN DA ÖNEMLİ TEK ŞEYDİR’

Kişisel Gelişim Uzmanı Yeşim Gürsoy tarafından verilen ‘Kişisel Eğitim Söyleşisi’nde ailede;  eşler arası ve çocuklarla olumlu iletişim kurabilmek için dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı.  Gürsoy, “İletişim hayatımızdaki en önemli şeydir. İletişim eşimizden de çocuğumuzdan da önemli tek şeydir. Eğer sağlıklı bir iletişim ortamı yoksa, eşimizle ve çocuğumuzla doğru iletişim kuramayız. Toplumun temelini oluşturan ailede eşler arası iletişim ne kadar sağlıklı ve seviyeli olursa, bu aynı zamanda toplumun da huzurlu olması anlamına gelir.” diye konuştu.
Eğitim kapsamında günlük hayatta kullanılan konuşma türü ve ses tonu çeşitlerini ve tekniklerini katılımcıları sahneye alarak bire bir uygulamalı örnekler vererek anlatan Gürsoy, doğru konuşma türü ve ses tonuyla iletişimin etkinliğinin artacağını vurguladı. Gürsoy, “Sözlü iletişimde en önemli şey ses tonudur. Ses tonumuz çoğu zaman anlatmak isteğimiz şeyleri karşımızdakine farklı ya da yanlış aktarmamızı sağlar. Bazen de ses tonu bizi olmadığımız biri gibi gösterir. Doğru ve başarılı bir şekilde anlaşılmak için ses tonumuzu çok iyi bir şekilde kullanmalıyız.” şeklinde konuştu.
Bağırmak ve ses tonu arasındaki farkları da örnekleriyle anlatan Gürsoy, “Bağırdığınız zaman etki sağlayamazsınız. Bağırmayın tonlayın. Ses tonunuzu çok etkili kullanarak hayır demeden hayır diyebilirsiniz. Cümlelerinize kesinlikle ‘haklısın’  ve ‘anlıyorum’ diyerek başlayın. Her konuda doğrudan hayır dememeye çalışalım” ifadelerini kullandı.
Günlük hayatta motivasyon teorileri ile ilgili katılımcıların görüşlerini de alan Gürsoy, şunları dile getirdi: “Motivasyon önce insanın kendisiyle başlar. Sizlerin, bizim hepimizin, eşlerimizin, çocuklarımızın motivasyonu için,  güzel bir güne başlayabilmemiz için kendimizi güçlendirmemiz gerekir. Bu kimi zaman doğadır, kimi zaman müzik dinlemektir ya da kendimize ayırdığımız bir zamandır.”

Gürsoy konuşmasını şöyle tamamladı: “Her insanın yaradılışında iyi de vardır, kötü de vardır. İyi ve kötü bizim içimizdedir. Lütfen iyiyi daha çabuk ortaya çıkarın. Hayatımızdaki olumsuzlukları kaldırın. Olumsuzluklarla kodlanıyoruz. Olumsuzluklardan kurtulun. Olumsuz şeyler için yüksek ses tonu ile konuşma yerine belki biraz daha hafif bir beden dili, olumlu şeyler için de lütfen konuşma dili kullanalım. Olumlu şeyleri birbirimize söylemekten çekinmeyelim, esirgemeyelim.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu