İstişare ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, ANKESOB; ‘Birlik Ücret Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu’ ile ‘Birlik İşyeri Denetleme Danışmanlık Birimi’ üye oda başkanları ile toplantıda bir araya geldi.

İşyeri denetimlerinin masaya yatırıldığı toplantıda; aday çırak ve çırak yetiştirmek isteyen işyerlerinin, pratik eğitim için elverişli olup olmadıklarının belirlenmesi, pratik eğitim veren işyerlerinin denetimi ve bu işyerlerine danışmanlık hizmeti verilmesi ile ilgili esas ve uygulamalar üzerinde duruldu.

Komisyon ve Birim üyesi başkanların karşılıklı görüş ve önerileriyle zenginleşen toplantıda, esnaf ve sanatkârların sektörel bazdaki durumu hakkında değerlendirmelerde de bulunuldu. Odaların çalışmaları ve projeler hakkında konuşuldu.

“ÇIRAKLIK SÖZLEŞMELERİNDE ODALARIN ONAYI MUTLAKA YER ALMALIDIR”

ANKESOB Başkanı Yiğiner, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yiğiner konuşmasında şunları kaydetti: “Komisyon ve birimlerde faaliyet gösteren başkanlarımızla istişareyi çok önemsiyoruz. Gerek üye esnaf ve sanatkârlarımızın gelişen şartlar altında ortaya çıkan sorunlarının değerlendirilmesi, gerekse odalarımızın çalışmalarının şekillenmesi adına tüm başkanlarımızın değerli görüşleri bizim için çok önemlidir. Bir diğer husus, çalışmalarımızda her zaman öncelik verdiğimiz konuların başında eğitim gelmektedir. Eğitim olmadan refaha ulaşan bir gelecek inşa etmenin mümkün olmadığını biliyor ve eğitime her zaman önem ve öncelik veriyoruz. Bu kapsamda sizlerle birlikte çok önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Yeri gelmişken çıraklık eğitimi uygulamalarına yönelik bir şeyler söylemek istiyorum. Çıraklık Sözleşmelerinin adının değiştirilerek, ‘İşletmelerde Meslek Eğitimi ve Staj Sözleşmesi’  diye yer alması ve sözleşmelerden odalarımızın onayının kaldırılması, esnaf ve sanatkârlarımızın yanında çalışan ve eğitime devam eden çıraklarımızla ilgili bilgi kaybına neden olmaktadır. Bu husus İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Gruplarımızın çalışmalarında aksamalara sebebiyet verdiğinden, yeni sözleşmelerde de mutlaka odalarımızın imza ve onayının olması çıraklarımızın işyerlerinde takibi açısından önem arz etmektedir.

“İŞYERLERİMİZDEKİ ÇIRAK SIKINTISINI GİDERİCİ UYGULANABİLİR TEDBİRLER ORTAK AKIL İLE BULUNMALIDIR”

Bir diğer husus ise alınan tedbirlere rağmen işyerlerimizde var olan çırak öğrenci sayılarının her geçen gün azalmasıdır. Bu konuda ilgili paydaşlar bir araya gelerek, sorunu gerçek manada çözmek için uygulanabilir ve ilimiz şartlarına uygun yeni tedbirler alınmasında fayda bulunmaktadır. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Toplantımızın camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Nezih bir mekanda gerçekleştirilen toplantının ardından, hep birlikte yemeğe geçildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu