İl Mutabakat Komitesi Toplandı

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa tabii odalar arasında veya bu odalar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki odalar arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından çıkacak anlaşmazlıkları çözümlemek ve karara bağlamak üzere görev yapan İl Mutabakat Komitesi, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda anlaşmazlığa konu 68 başvuruyu karara bağladı.

İl Mutabakat Komitesi Toplantısı, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan başkanlığında Ankara Ticaret İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

ANKESOB adına Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın katılım sağladığı toplantıya, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, ATO Temsilcileri Hüseyin Özer ve Haluk Ataol’un yanı sıra anlaşmazlığa konu esnaf ve sanatkarların bağlı olduğu ilgili odaların başkan ve yöneticileri de katıldı.

ANKESOB bünyesinde yer alan Esnaf ve Sanatkar Odaları ile Ankara Ticaret Odası arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından esnaf ve sanatkar ile taciri belirlemek veya ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak üzere gerçekleştirilen toplantıda, anlaşmazlığa konu Esnaf Odası ve ATO üyesi 68 başvuru sahibinin taleplerine çözüm getirildi, karşılıklı mutabakat sağlandı. Toplantıda, Esnaf ve Sanatkar Odaları arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından anlaşmazlığa konu başvurular da çözüme kavuşturuldu.

Anlaşmazlığa konu olarak ilgili müracaatların Ankara Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’ne yapılması ile başlayan süreçte, evrakın ön kontrolünün yapılması ve müracaatlarla ilgili olarak Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile  Ankara Ticaret Odası’ndan bilgi ve görüş alınmasının ardından toplanan İl Mutabakat Komitesi, Kanuna tabi Esnaf ve Sanatkar Odası veya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odaya kayıtlı şahsın; çalışma bölgesindeki, Kanuna tabi odalardan hangisine kaydının aktarılacağı, her ikisinde de kaydının bulunması durumunda hangi odadaki kaydının silineceği gibi konularda anlaşmazlıkları karara bağlıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu