Genel Müdür Erkan’dan ANKESOB’a ziyaret

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Mevzuat Dairesi Başkanı İlhan Polat, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret ederek, Başkan Mehmet Yiğiner’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Esnaf ve sanatkarın sorunları ile ilgili istişare ve değerlendirmelerin yapıldığı ziyarette, ANKESOB Başkan Vekilleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

Esnaf ve sanatkarın sorunlarının etraflıca konuşulduğu görüşmede, Ahilik kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:  “Öncelikli hedefimiz AVM’lere alternatif oluşturarak, Ahilik kültürünü yeniden canlandırmak. Dolayısı ile esnaf ve sanatkarların faaliyette bulunacağı esnaf çarşılarının hayata geçirilmesini çok önemsiyoruz.  Selçuklu ve Osmanlı mimarisini anımsatan esnaf çarşılarını hizmete sunarak hem halkımıza yeni bir alışveriş mekanları kazandırmış oluruz, hem de Ahilik kültürünü yaşatarak bizden sonraki nesillere taşımış oluruz. Bu şekilde esnaf çarşılarında, kaybolmaya yüz tutmuş el emeğine dayalı mesleklerin geçmişten günümüze bıraktıkları izler silinmeyecektir. Esnaf ve sanatkarlarımızın alın teri, beceri ve özveri ile yaşatmaya çalıştıkları meslekler gelecek kuşaklara kaybolmadan aktarılmaya devam edecektir.“

‘USTALIK BELGESİ İSTENMEYECEK’
Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de içeren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştığını ifade eden ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, ”Sicile kayıt sırasında, ustalık belgesi istenmeyecek.“ dedi.

 Yiğiner, “İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesinde, iş yeri sahibi olarak odaya üye kaydı yaptıracaklardan, ustalık belgesi istenmeyecek. Esnaf ve sanatkarın sıkıntıları göz önüne alınarak hazırlanan bu kanunun yasalaşmasında göstermiş olduğu çaba ve büyük gayretlerinden dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli ve Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürümüz Necmettin Erkan’a esnaf teşkilatımız adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Başkan Yiğiner, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununu, Esnaf ve Sanatkarlar Çalıştayında masaya yatıracaklarını da sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Mevzuat Dairesi Başkanı İlhan Polat, ANKESOB Merkez binasındaki bölümleri de tek tek gezerek, Başkan Yiğiner’den kurumda verilen hizmetlerin yürütülmesi ile ilgili bilgi aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu