Geçici koruma kapsamındaki bireylerin uyum problemleri istişare edildi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’nun başkanlığında, Ankara’da özellikle Altındağ bölgesinde yaşayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere koruma altındaki diğer göçmenlere ilişkin sosyal uyuma yönelik yaşanan sıkıntıları içeren öneri ve taleplerin karşılıklı istişare edildiği toplantıya, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ile Altındağ bölgesinde bulunan ANKESOB’a bağlı odaların başkanları katılım gösterdi.

Altındağ Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’nun geçici koruma altındaki bireylere ilişkin genel bilgiler sunduğu toplantıda konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB olarak geçici koruma altındaki bireyler için üzerlerine düşeni  yapmaya hazır olduklarını ve geçici koruma altındaki bireylerden esnaflık yapanların ya da yapacak olanların mesleki eğitim merkezlerinde eğitilmesi ve kayıt altına alınması, Türkçe öğretilmesi gibi konular üzerine bakış açılarını dile getirdi.

Ar, geçici koruma kapsamındaki bireylerin uyum sağlamalarına yönelik ANKESOB olarak kendilerinin de  içinde bulunduğu uygulanabilir yeni politikaların ve stratejilerin geliştirilmesinin zorunlu hale geldiğini kaydetti, uyum sağlayamayanlara yönelik de tedbirlerin alınması gerektiğini aktardı.

Toplantıda oda başkanları da geçici koruma altındaki bireylerin uyum sağlama problemlerine ilişkin görüş ve önerilerini bildirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu