Geçici koruma altındaki yabancılara mesleki eğitim

Türkiye’ye göç etmiş ve Ankara’da ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriyeli, Iraklı ve Afgan gibi yabancıların mesleki becerilerinin geliştirilmesi ve uyum ve istihdam süreçlerine katkı sağlaması amacıyla hayata geçirilecek, Türk vatandaşlarının da yararlanabileceği Mesleki Eğitim Projesi ile ilgili ilk toplantı ANKESOB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uyum ve İletişim, Projeler Çalışma Grup Başkanı Tuğba Uylaş ve uzman Mehmet Akif Can’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıya, ANKESOB Başkan Vekilleri; Hüseyin Ar, Hasan H. Çavuşculu ve Muhittin Köksal, Genel Sekreter Abdurrahman Varol ve Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen’in yanı sıra Ankara Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticilerinden terzi Birkan Kaya ve Kadir Yiğit de katıldı.

ANKESOB’un da proje ortağı olarak katkı sağlayacağı süreçte gerçekleştirilecek mesleki eğitimlerin çok yararlı olacağı görüşünün ağırlık kazandığı toplantıda, soft kumaşı üretimi ve terzilik, döşemecilik ve kuyumculuk gibi alan ve mesleklerle ilgili verilecek  mesleki eğitimler üzerine öneriler tartışılarak, bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu, değerlendirmeler yapıldı. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin bu projeyle yeniden hayat bulacağı üzerinde duruldu.

İlerleyen süreç içerisinde taraflar tarafından, mesleki eğitim çalışmasının aşamaları ayrıntılı bir şekilde ele alınacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu