Ferfene geleneği yaşatılıyor

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ferfene geleneğinin yaşatılarak genç kuşaklara aktarılması noktasında göstermiş oldukları çaba ve faaliyetlerden ötürü Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan’a teşekkür etti.
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar ve ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karakaş, Ankara Kulübü Derneği’ne ‘Ferfene’ ziyareti gerçekleştirdi. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Ferfene  geleneği, dayanışmanın ve paylaşmanın önemini bir kez daha ortaya koyuyor.” dedi.
‘ANKARA AHİ ŞEHRİDİR’
Ankara Kulübü Derneği Abidinpaşa Köşkü’nde düzenlenen Ferfene etkinliğinde bir konuşma yapan Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ahilik ve yaşatmaya çalıştıkları Ferfene geleneği hakkında bilgi verdi.
Özaslan, “Bugün aramızda 2 değerli misafirimiz var. Aynı zamanda üyemiz olan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar ve ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karakaş’a ziyaretlerinden  ve Ferfene etkinliğimize katılımlarından dolayı hem hoş geldiniz diyor, hem de  teşekkür ediyoruz. ANKESOB, Ankara için  son derece  önemli bir kurum. ANKESOB, Ankara’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların kayıtlı üye olduğu odaların birliği konumunda. ANKESOB’un çok önemli işlevleri var.  Anadolu’yu yurt yapan Ahilik geleneğinin en güçlü olduğu şehir geçmişte Ankara’dır. Ankara’da devlet kuran Ahiler güçlü bir yapıya sahip olmuşlardır. Ankara oldum olası her zaman Ahi şehri olmuştur. Ankara kimliğinde en önemli öge Ahiliktir. Ahi kimliği Ankara’da her zaman  önde olmuştur. Ankara’ya ne Selçuklu ne de Osmanlı şehri diyebiliriz. Ama Ankara öteden beri Ahilerin kümelendiği, yoğunlaştığı bir merkezdir. ANKESOB, bu anlamda Ahilik geleneğinin de  varisi, temsilcisi durumundadır. ANKESOB,  Ankara’daki Ahilik geleneğinin, Anadolu’yu yurt yapan en büyük güçlerden Ahiyân-ı Rum teşkilatının Ankara’da temsilcisi durumundadır. Bu arada  Ahilik denince Devletimizin aklına başka şehirler geliyor. Doğru adres Ankara’dır diye Devletimize de bu konuda hatırlatma yapmamız lazım. Önümüzdeki dönemde ANKESOB’la birlikte çalışarak, ‘Ankara Ahi şehridir’ iddiamızı; gerçeğini tüm kamuoyunun bileceği; güçlü bir şekilde duyurmaya çalışacağız. Bu çerçevede ortak etkinlikler ve programlar yapacağız. Ayrıca buradan çok değerli hemşehrimiz;  esnaf ve sanatkarın mesleki sorunlarının çözümü noktasında çok önemli çalışmalar yapan ANKESOB Başkanı  Mehmet Yiğiner’e de selamlarımızı iletiyoruz.”  diye konuştu.
‘FERFENE, KUŞAKLARARASI İLETİŞİM ARACIDIR’
Konuşmasının devamında unutulmaya yüz tutmuş Ferfene geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını belirten Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan şunları kaydetti: “Ankara’nın eski geleneklerinden olan Ferfene, kelime anlamı aydınlatma olan bir iletişim kurumudur. Özellikle tarımın hakim olduğu dönemlerde köylerde, ilçelerde, genellikle kış aylarında yapılan bir gelenektir. O dönemde radyo yok, gazete yok, insanlar bu hemşehri toplantılarında birbirlerini bilgilendiriyorlar. İnsanlar köydeyse köyle ilgili, kasabadaysa kasabayla, şehirdeyse şehirle ilgili görüştükleri, konuştukları, birbirlerini bilgilendirdikleri; aydınlandıkları toplantıların adıdır Ferfene.  Ferfene’nin bir diğer özelliği ise kuşaklararası bir iletişim aracı olmasıdır. Ferfene, eğitimin bugünkü anlamda kurumsallaşmadığı, bilginin daha çok yaşlılarda olduğu ve bu  yaşlıların aktarımı ile bilginin ve geleneklerin gençlere aktarıldığı toplantılardır. Ferfene aynı zamanda bu dönemlerde genç kuşaklara köydeki, kasabadaki ve Ankara’yla ilgili geleneklerin; saz, söz, sohbet, oyun ve seyirlik kültürünün yaşatılarak aktarıldığı buluşmalardır.”
‘FERFENE,  ANKARA’NIN ÖNEMLİ GELENEKLERİNDENDİR’
Ferfene geleneğinin her hafta çarşamba günü yapıldığını söyleyen Başkan Özaslan, şöyle devam etti: “Ferfene,  Ankara’nın önemli kültür ve geleneklerinden birisidir. Ferfene önce yemekle başlar. Yemekten sonra saz, söz ve muhabbet devam eder. Bu toplantılara katılan genç kuşaklar,  yemek sonrası sohbet, saz çalma ve oyun oynama kültürünü öğrenmiş olur. Her yaştan katılımın olduğu Ferfene toplantılarında herkes eşittir. Katılımcıların,  kendi cebinden eşit olarak ortaya koyduğu para ile imece usulü yemekler hazırlanır ve hep birlikte bir masa etrafında bu yemekler yenilir. Yemeğin ardından yemek duası olur ve saz, söz, muhabbet ve oyunlarla Ferfene devam eder. Biz bu geleneği her çarşamba Ankara Kulübü Derneği çatısı altında düzenleyerek, yaşatmaya çalışıyoruz. Eski Ankaralıların bir araya geldiği toplantılarda şehrin kozmopolitliğinden bunalan üyelerimiz, hemşehrilerimiz ve  misafirlerimizle  birlikte oldukça güzel ve verimli vakit geçirilmektedir.”
FERFENE’DE DAYANIŞMA VE PAYLAŞMA VAR
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar da konuşmasında;  Ferfene geleneğinin günümüzde yaşatılmaya çalışılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan’a Ferfene geleneğinin yaşatılarak genç kuşaklara aktarılması noktasında göstermiş oldukları çaba ve faaliyetlerden ötürü teşekkür eden ANKESOB Başkan Vekili  Hüseyin Ar, “Sevgi ve saygının ön planda olduğu Ferfene  geleneği, birlik, beraberlik ve  kardeşlik duyguları içerisinde  dayanışmanın ve paylaşmanın önemini bir kez daha ortaya koyuyor.” dedi.
ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, 1932 yılında kurulmuş; köklü tarihiyle Ankara’nın en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Ankara Kulübü Derneği’nin bir üyesi olduğunu hatırlatarak, şunları ifade etti: “Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ankara Kulübü Derneği  ile birlikte bundan sonra gerçekleştirilecek çalışmalar için bir ARGE çalışma ortamının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.  Ankara’yla ilgili yapılması gereken her türlü ekonomik, sosyal, kültürel ve Ankara’nın tanıtımı ve turizm ile ilgili çalışmalar  müşterek proje kapsamında hayata geçirilmelidir. Biz Ankaralıyız. Ümit ediyorum ki bundan sonraki süreçte ANKESOB olarak Ankara Kulübü Derneği ile beraber  çalışmalar yaparak Ankara’ya en güzel hizmeti sunarız. Güzel günlerde birlikte olmak dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş da yaptığı konuşmada Ankara Kulübü Derneği ile birlikte yapılacak tüm çalışmalara katkı ve destek sunmaya hazır olduklarını vurgulayarak,  “Bu çalışmaların  Ankaralılara ve  Ankara’yı sevenlere hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” diye temennide bulundu.
ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ve ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karakaş, eski  Ankara ile ilgili günlük yaşamda kullanılan araç,  gereç, eşya  ve fotoğrafların yer aldığı müzeyi gezdi.  Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, sergiyi büyük bir ilgi ve beğeniyle gezen Ar ve Karakaş’a Ankara Kulübü Derneği Yayını olan  ‘Atatürk ve Seymen Alayı’ adlı kitabı hediye etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu