Başkan Yiğiner, güven tazeledi

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlığı’na Mehmet Yiğiner yeniden seçildi. ANKESOB’un 64. Hizmet yılında gerçekleştirilen 42. Olağan Genel Kurul’da  oy kullanan 769 delegeden 657 delegenin oyunu alan Mehmet Yiğiner, bir kez daha Birlik Başkanlığına seçildi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yönlendirmesiyle başkanlığa aday olan Fazlı Yalçındağ ise 110 oy aldı. Seçimde 2 oy da geçersiz sayıldı.

 Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) 42. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ANKESOB Genel Kurulunda Mehmet Yiğiner, 3. kez başkan seçildi.

ANKESOB’a bağlı 114 meslek odasının başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı olağan genel kurula ilgi büyük oldu.

Delegelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda 4 yıllığına yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyelerinin seçimi yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda, yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetim kurulu raporu, bilanço ve gelir-gider hesapları ayrı ayrı okunarak oy birliği ile kabul edildi. Yeni dönem çalışma programı ve tahmini bütçe de okunarak oy birliğiyle kabul edildi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Birliğin geçmiş dönem faaliyetlerini anlatarak genel kurula katılan delegeleri bilgilendirdi. Başkan Yiğiner, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “42. Olağan Genel Kurulumuza hepiniz hoş geldiniz, sefa getirdiniz, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. 1950 yılında Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği kuruldu. Başta kurucu başkanımız Abdullah Caner olmak üzere bizlere emeği geçen Ahi büyüğümüz Fehmi Genç Başkanımız ve ebediyete intikal eden tüm teşkilat büyüklerimize  Allah’tan rahmet, aramızda olanlara da bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve huzur diliyorum.” dedi.

Başkan Yiğiner, “114 odamızın genel kurulunu yaptık. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak takdir edersiniz ki sizlerin genel kurullarınızı sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yapabilmeniz için bizler elimizden gelen gayreti, maddi manevi gösterdik. Başkanlar ve yöneticiler olarak hepiniz buna şahit oldunuz. Genel kurullarını yapan ve bizlerle birlikte olan eski yeni değerli başkanlarımıza ve yöneticilerimize hayırlı uğurlu olsun, yeni yöneticilerimiz; iyi ki aramıza katıldınız. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne yapmış olduğumuz çalışmalar ve  prensibimiz hep Ahilik ilkeleri doğrultusunda olmuştur. Hep birlik ve beraber olma anlayışını egemen kılmak için çaba gösterdik. Biliyoruz ki Ahilik; iyilik, ahlak, doğruluk, kardeşlik ve dayanışma gibi bütün güzel ögeleri içinde barındırıyor. Bizim amacımız Ankara Esnaf ve Sanatkar teşkilatında başkanlar, yöneticiler ve esnaflar olmak üzere meslekte doğruluğu, dürüstlüğü, dayanışmayı hakim kılmaktı. Şükürler olsun çizgimizden bir milim sapmadık. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak kime ne söz verdiysek eksiksiz yerine getirdik, bundan sonraki süreçte de eksiksiz yerine getireceğiz.” diye konuştu.

Başkan Yiğiner, şöyle devam etti: “Biz Konya Sokak’ta bulunan hizmet binamızı Büyükşehir Belediyesi’nin eski hizmet binası olan Taş Bina ile değiştirerek, takas usulü teşkilatımıza kazandırdık. Bizim binamızdan yaklaşık 10 kat daha değerli Tarihi binanın alınması için tam 4 sene mücadele ettik. Bu binadan nasıl  en iyi şekilde hizmet alabiliriz diye titizlikle çalışarak projesini çizdirdik. Projemiz onaylandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek de binamızın restorasyon çalışmaları için söz verdi. Bir diğer önemli konu ise bizim üye sayımız ustalık belgesinden dolayı 53 binlere kadar düşmüştü. Ticaret Odalarının kayıtlarında ustalık belgesinin aranmaması bizim üye sayımızın düşüşünün önemli sebebi oldu. 14 bin olan bakkal sayısı 2 bin 500’e düştü. Tüm odalarımız Türk Ticaret Kanunu çıkana kadar kan kaybetti. Gereken girişimleri yaptık. Şu an  üye sayımız 75 bine çıktı. Odalarımız bir yılda yüzde 40 hem ekonomik, hem de sosyal olarak güçlendi. Bu gidişle bu rakam yüz binleri geçecek. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin güçlenmesini, büyümesini engellemeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bizim teşkilat büyüklerimiz var, ne hikmetse bizi ilgilendiren kanunlara; ‘esnaf ve sicil kayıtlarında ustalık belgesi aranmaz’  diye yazdıramıyoruz.”

Başkan Yiğiner, “Genel kurulumuzun başta siz değerli başkanlarımıza, yöneticilerimize, Ankara teşkilatımıza ve tüm Türkiye’ye hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan konuşmacılar duygu ve düşüncelerini dile getirdiler:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek, bazı projelerini anlattı. Gökçek şunları kaydetti: “Seçimlerden önce söz vermiştim. Tarihi Taş Binanın restorasyon çalışmasını tamamlamak belediyeye kaldı. Belediye Meclisinden bir karar çıkartarak Taş Binanın restorasyon çalışmasını kaça mal olursa olsun  yapmak boynumuzun borcu. Netice itibarıyla odalar Ankara’mızın odaları. Belediyemizin de bir parçası sayılır. Esnaf odası başkanlarımızdan arzu edenler olursa Mehmet Yiğiner Başkanımızın öncülüğünde ve bir program dahilinde bir araya gelerek taleplerinizi almak istiyoruz. Gücümüzün yettiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.”

ANKESOB Başkanlığı’na aday olan Ankara Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ da yaptığı konuşmada genel kurulun Ankara’ya hayırlı olmasını diledi.

Yalçındağ, “Hizmet yarışına talip olmak bir onurdur. Ben de önümüzdeki dönemde çalışma arkadaşlarımla bu hizmeti vermek için oylarınıza talibim” dedi.

Çamlıdere Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Özdemir  yaptığı kısa konuşmada, genel kurulun Ankara esnaf ve sanatkar teşkilatına hayırlı olmasını dileyerek, “Sayın Mehmet Yiğiner Başkanım. Allah yolunu, bahtını açık etsin. Hepinize saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bayram Karakaş da, “Ben de aynı zamanda bir federasyon başkanı olarak ifade edebilirim ki; TESK’de 82 birlik, 13 meslek federasyonu olarak hiçbir zaman bir araya gelmedik, birlik ve beraberlik içerisinde çalışamadık. Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu olarak üst kuruluşumuz TESK’e gerek yardım gerekse resmi kurum ve kuruluşlarla alakalı yazışmalarımız oldu. Yazdığımız resmi yazılara cevap bile verilmedi. Adaletse herkes eşit olmalı, herkese eşit davranılmalı. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin  birlik ve beraberlik çatısı altında yapılan olağan genel kurulunda çıkıp bayrak yarışında ben de varım diyorsun. Sizlere bugüne kadar neredeydiniz diye sormak istiyorum” diye konuştu. Karakaş, “En kalbi duygularımla sizleri selamlıyor, genel kurulun esnaf ve sanatkar camiasına birlik ve beraberlik getirmesini diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yaptığı konuşmada iradeye güvendiğini ifade ederek, “Oyunuza talibim, hayırlı olsun”  dedi.

Dilek ve temenniler bölümünde son konuşmayı yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, tüm delegelere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, “Hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği kendi ayakları üzerinde duruyor. Birileri de bundan rahatsız oluyor. Birlik ve beraberlikten bahsedeceksiniz, Birliğin yakınındaki odalara gideceksiniz, Birliği  ziyaret etmeyeceksiniz. Birlik ve beraberlik nasıl sağlanır, tüm odaları bir davete çağırırsınız, tüm odaları ziyaret edersiniz, birlik ve beraberlik o zaman sağlanır. Bendevi Palandöken, 40 yıldır bu teşkilatta olduğunu, idareci olduğunu ifade ediyor. Ne oldu da bu dönem oda oda, ilçe ilçe gezmeye başladı. Sanki bize destek oldu, para verdi, binamızı aldı da bugün buradan hesap soruyor. Biz bir yıl içerisinde 53 bin üyeden sayımızı 75 bine çıkardık. Sırf bunun sicil ilan gelirleri, eğitim payları yaklaşık 2-2,5 milyon TL’ye tekabül eder. Ne yapacaklar biliyor musunuz bu paraları? Bu paralar sağa sola güzelce dağıtılacak. Bu gelirlerin Ankara esnaf teşkilatına dönmediğini söylemek istiyorum. Bu uygulama yıllardır böyle devam ediyor. Biz esnaf kardeşiyiz. Hepimiz birbirimizi kucaklamalıyız. Ankara’nın gelirlerinden bırakın da birazcık, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yararlansın ve biz de odalarımıza dağıtalım.” diye konuştu.

“11 yıldır AVM yasa tasarısı mecliste duruyor. Ustalık Belgesi sorununu çözemedin.  14 bin olan bakkal sayısını 2 bin 500’e düşürdün. Esnafın menfaatine hiçbir faaliyet göstermediniz.” diyen Başkan Yiğiner, “Tabii ki demokratik bir yarış. Ama biz kendi muhatabımızın, Odaları gezen, yemekleri veren TESK Genel Başkanı’nın aday olmasını isterdik. Aday olan ise Kasaplar Esnaf Odası Başkanı.” dedi.

Başkan Yiğiner sözlerini şöyle tamamladı: “Bu genel kurulumuzun başta Ankara esnaf ve sanatkarımıza, sizlere, tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz, sizlere güveniyoruz. Bundan sonraki süreçte de birlik ve beraberlik içerisinde sizlerin hizmetindeyiz. Bugüne kadar ne söz verdiysek bundan sonraki  süreçte de  harfiyen fazlasıyla yerine getireceğimizi bilmenizi isterim.  Bu vesileyle hepinize sağlıklı ve başarılı günler diliyorum. Ben ve arkadaşlarım kendimizi sizlere, sizleri de yüce mevlaya emanet ediyorum.”

Konuşmaların tamamlanmasından sonra oy kullanma süreci başladı. 769 delegenin  oy kullandığı seçimde 657oy alan Mehmet Yiğiner, bir kez daha Birlik Başkanlığına seçildi. Mehmet Yiğiner’in karşısında yer alan Ankara Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ ise 110 oy aldı. 2 oy da geçersiz sayıldı

‘BİZE GÖSTERDİĞİNİZ GÜVEN VE DESTEKLE HİZMETLERİMİZE KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ’

Sonuçların açıklanmasından sonra delegelere seslenen Başkan Yiğiner,  yeniden seçilmekten dolayı memnuniyetini dile getirerek, kendisine duyulan güven için oda başkanlarına ve odaların yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Delegelerin çok büyük bir kısmının desteğini alarak yeniden başkan seçilmenin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Başkan Yiğiner, şöyle konuştu:  “Bu genel kurulda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Teşkilatı birlik ve beraberlikten yana oyunu kullanmış, tercihini ona göre yapmıştır. Bizim üzerimize düşen görev de aldığımız bu oy oranı ile birlikte daha da artmıştır. Dolayısı ile tüm odalarımıza bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hizmetlerimiz artarak devam edecektir. Bu sorumluluğumuzu biliyoruz. Bu bilinçle,  bundan sonraki süreçte başta Ankara’daki esnaf ve sanatkarımıza, odalarımıza ve tüm Türkiye’deki esnaf ve sanatkarımıza ve vatanımıza hizmet etmek için var gücümüzle çalışacağız. Sizler bizim arkamızda olduğunuz ve desteklediğiniz müddetçe, samimi destekle bizi bırakmadığınız müddetçe ve Allahın izniyle demek ki her şey kolay oluyor. Birlikte rahmet var, inşallah rahmet olur. Ayrılıkta azap var. Ben tekrar emeği geçen herkese, özellikle bu salonda bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun,  sağ olun, var olun.”

ANKESOB’UN YENİ YÖNETİMİ  

Mehmet Yiğiner’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndaki Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kurul Asıl Üyeleri şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu: Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Ar, Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhittin Köksal, Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, Hurdacılar Esnaf Odası Başkanı İrfan Çinkaya, Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bayram Karakaş ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı.

Denetim Kurulu: Adem Can, Hacı Ali Taylan, Musa Kahveci, Murat Küçükseymen ve Ercan Soydaş.

 Disiplin Kurulu: Mehmet Polat, Ahmet Hüseyin Gürbüz, Erdoğan Mutlu, Mehmet Ercan ve Önder Kaplan.

BAŞKAN YİĞİNER’E PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Genel kurulda, Türk Kızılayı Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Başkan Mehmet Yiğiner’e , “Bize son 8 yıldır, kanlarıyla, mallarıyla, emekleriyle büyük destek veren Ankara Esnaf ve Sanatkar Teşkilatına teşekkür ediyorum.” diyerek bir plaket takdim etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu