Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan Şoför Esnafına 6 büyük müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde şoför esnafı ile buluştu. ANKESOB öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda Davutoğlu, ticari taksi, minibüs, servis aracı ve özel halk otobüsü esnafına müjde verdi.

ANKESOB öncülüğünde ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 4  bine yakın ticari taksi, minibüs, servis ve özel halk otobüsü şoför esnafının bir araya geldiği ‘Ankara Şoför Esnafı Buluşması’na Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ve Oda başkanları katıldı.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, şunları aktardı: “Sayın Başbakanım, Başbakan Yardımcım, Bakanlarım, Bakan Yardımcılarım, Bakanlıklarımızın Değerli Bürokratları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanım, Sayın Milletvekillerim, alın teri ile direksiyon sallayan, evine helal rızık götüren benim cefakâr, çilekeş ve bir o kadar da vefalı şoför esnafı arkadaşlarım, hepinizi en kalbi duygularımla saygı ile selamlıyor, sevgi ile kucaklıyorum.

ANKESOB öncülüğünde Ankara Şoförler Odası, Minibüsçüler Odası, Servisçiler Odası ve Özel Halk Otobüsçüleri Odaları ile birlikte düzenlemiş olduğumuz şoför esnafının sorunlarının görüşüleceği ve bu sorunların çözüleceği toplantımıza hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Besmele ile açılır dükkânımız, Ahi Evran’dır pirimiz üstadımız, Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir. Evet,  bu hafta 28. Ahilik Haftası. Ahilik meslekte, ticarette ve sanatta doğruluğu, dürüstlüğü, yardımlaşmayı, helal rızık kazanmayı ve her şeyden önemlisi de güzel ahlakı önemseyen,  onunla yoğrulan Türk esnaf ve sanatkarının örgütlenme biçimidir. Dolayısıyla bugün hepinizin esnaf bayramını kutluyorum.

Kısaca şoför esnafının sorunlarının bazılarına değinmek istiyorum. Tabi bize iletilen taleplerde özellikle sıfır ticari araç alımlarındaki ÖTV, taksilerde yüzde  45’tir. Bu minibüslerde ve otobüslerde daha düşük yüzde  1-2 oranında. Özellikle taksici esnafımızın daha kaliteli hizmet edebilmesi, müşterilerini memnun edebilmesi ve piyasanın canlanması için sıfır araçlarda araç yenilenirken ÖTV’nin kaldırılmasını, bir defaya mahsus uygulanmamasını istiyoruz.

Basit usülde vergilendirme istiyoruz’

Vergilendirme sisteminde birçoğumuz basit usuldeyiz. Fakat bazı vergi daireleri ikinci aracı çocuğunuza aldığınızda hatta dolmuşun yanına bir taksi aldığınızda bizleri deftere tabi tutuyorlar. Biz vergimizi ödüyoruz  ama basit usulden vergimizi ödemek istiyoruz. Yani biz mali müşavirlere, muhasebecilere ücret ödemek istemiyoruz. Özellikle minibüsçü esnafımız mazot giderlerini yansıtamıyorlar,  bundan dolayı da vergi kaybı oluyor. Nedeni de 40 bin TL olan basit usul limitinin 100 bin TL’ye çıkmasıyla bizim şoför esnafı arkadaşlarımız özellikle minibüsçüler çok rahat bir şekilde giderlerini belgeleyebileceklerdir. Bundan da Devletimiz karlı çıkacaktır.

Bu arada istenmeyen olaylarda olabiliyor özellikle taksici esnafımız gaspa uğrayabiliyor. Ayrıca minibüsçüler, otobüsçü ve servisçi arkadaşlarımız ile müşteriler arasında sıkıntılar olabiliyor. Veliler öğrencilerini takip etmek istiyor. Bununla birlikte kamera ve GPS  sisteminin bir defaya mahsus , araçlarına GPS taktıracak esnafımıza da fatura ibrası halinde tutarın vergiden düşülerek hayata geçirilmesi esnafımız adına büyük avantaj sağlayacaktır.

Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanımız sağ olsun bizim duraklarımızın yüzde 90’ını yeniledi. Onun haricinde minibüsçülere son durak yerleri yaptı.  Otobüslere de esnaf arkadaşlarımızın sırası geldiğinde dinleneceği,  zamanını orada geçirebileceği dinlenme olanakları sağladı. Yani 5 yıldızlı yazıhaneler yaptı. Burada elektrik var, su var, doğalgaz var, dolayısıyla altyapısı da sağlam. Ben buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’e tüm şoför esnafımız adına teşekkür ediyorum, sağ olun var olun Sayın Başkanım.

Zorunlu Trafik sigortalarından dolayı şoför esnafı mağdur

Tabi son 4-5 yıldır bizleri sıkıntıya sokan, Zorunlu Trafik sigortasından dolayı tüm şoför esnafı arkadaşlarımız mağdur. Sadece merkezdeki değil, ilçelerdeki  arkadaşlarımız da mağdur. Aracın  ikinci kazasında 3 bin, 5bin, 10 bin ve 15 bin TL’ye kadar sigorta poliçesi kesiliyor. 900 TL’den başlayan bu rakam 15.000 TL’ye kadar çıkıyor. Bizim sizden istediğimiz özellikle zorunlu trafik sigortalarının da tavan fiyatının belirlenmesidir. Örneğin bu rakam taksicilerde 900 TL’den başlıyor ise 2 bin TL’yi geçmemelidir. Minibüsçülerde ise 900 TL’den başlıyor ise 3 bin  TL’yi geçmemelidir.

Yeni yasal düzenleme ile  bizim otobüs ve minibüslerimizde engelli yolcular  için engelli rampası zorunlu hale geldi. Fakat bu yasa çıkmadan önce elimizdeki otobüsler ve minibüsler engelsiz olarak çıktı. Buna rağmen üretilen yeni araçların birçoğunda hala engelli rampası yok. Eğer bu yasal zorunluluk ise tüm fabrikalar ve tüm üreticiler bundan sonra engelli rampalı araç üretmek zorundadır. Bundan mağdur olan otobüsçü ve minibüsçü esnafımızın da mağduriyetinin giderilmesi ve bu süreçte de engelli rampalı araçlara kavuşabilmeleri için biz Sayın Başbakanımızdan bu zorunluluğun 2018 yılına kadar uzatılmasını talep ediyoruz. Sadece Ankara’daki değil tüm Türkiye’deki şoför esnafı bu anlamda rahatlayacaktır.

Özel Halk Otobüsleri’nin kanunen bir tanımı yok, Özel Halk Otobüsleri’nin de tanımının olmasını Özel Halk Otobüsçü esnaflarımız adına istiyoruz.

Minibüslerde yeni yasal düzenleme ile şoför dahil oturma sayısı 17’ye çıktı. Bu yasal düzenlemeden sonra motorlu taşıt vergilerimizde 3, 4 misli artış yaşandı.  Yani 2 kişi ekstra yolcu taşıyalım derken biz 900 TL, bin  TL ve bazı yerde 2 bin  TL fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyoruz. Burada da motorlu taşıtlar vergisinde yapılacak düzenleme ile minibüsçü esnafı rahat nefes alacaktır.

Sayın Başbakanım servisçilerin de bir talebi var. 10. Kalkınma Planı kapsamında metro ve raylı sistem taşımacılığı yapılan güzergahlarda servis taşımacılığının kaldırılacağı yönünde açıklamalar oldu. Tabi bu bizim servisçi esnaf arkadaşlarımız arasında tedirginliğe yol açtı. Şöyle diyebilirim ki  o dönem plaka değerlerimiz 100 bin  TL’den aşağı düştü ve yeni yeni toparlandı. Şayet bu güzergâhlarda da bizim servis araçlarımızın da çalışacağını müjdelerseniz minnettar kalırız.

Bizler ile bir arada olan,  özellikle bizlere çok kıymetli zamanı  ayıran Türkiye Cumhuriyetimizin Başbakanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcılarımıza, Bakanlarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Milletvekili Adaylarımıza, Oda Başkanlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle şoför esnafımıza,  birçoğunuz araçlarınızı, ekmek teknelerinizi buraya park ettiniz ve bu toplantıya katıldınız. Birçoğunuz araçlarınızı şoförlere verip buraya kadar geldiniz,  hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Allah hepinizden razı olsun.  Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Sağ olun, var olun.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek de yaptığı konuşmada, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 21 yıldır Ankara şoför esnafıyla kol kola, can cana, gönül gönüleyiz. Şoför arkadaşlarım hiçbir zaman ne beni üzdüler ne de ben onları üzdüm. Bugüne kadar Ankara’da şoför esnafı kardeşlerim her zaman bizle beraber olmuştur. Son zamanlarda özellikle belli istek ve taleplerini bana ilettiklerinde ben de bu istek ve talepleri Sayın Başbakanıma  iletmeyi bir görev addettim. Biraz önce ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner konuşmasında birtakım isteklerde bulundu. Sayın Başbakanım bu isteklerin bir kısmını ilk defa duyuyor. İnanıyorum ki seçimden sonra onları da mutlaka değerlendirecektir.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde şoför esnafı ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu:

“İnsanlarımızın canlarını, mallarını emanet ettiği aziz kardeşlerim. Bu emanetlerin hakkını verebilmek için 24 saat gece gündüz çalışan şoför esnafı kardeşlerim.  Ahi Evran geleneğinin yolcuları hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum.

Esnaf geleneği bizim kültürümüzün ana omurgasıdır, özellikle şoför esnafımız bu anlamda çok önemli bir yere sahiptir.  Ahilik Haftasında esnaf geleneğimizi bir kez daha anıyoruz. Diğer esnaflarımız sabah Besmele ile sabit bir yerde sabit bir mekânda iş yerlerini açarlar,  helal rızık için akşama kadar çalışırlar ama şoför esnafımızın dükkânı her an hareket halindedir. Kapısını açan her müşteri ile birlikte ya Allah Bismillah derler ve 24 saat çalışırlar. Onların ekmeğinin her bir lokması tamamıyla helaldir. Onların rızkına hiç haram karışmaz. İnsanlar evlerine girer gibi taksiye, minibüse ve halk otobüsüne bindiklerinde bilirler ki o an şoför onlara evin bir ferdi gibi itina gösterecektir. Şoför esnafımızın 3 hususiyeti benim dikkatimi çekmiştir. Birincisi Emanet, sizlere insanlarımızın mallarını canlarını emanet ediyoruz ve siz bu emanete hep sahip çıktınız.  Allah sizlerden razı olsun. Sizler emanetin hakkını veriyorsunuz sizin hakkınızı da vermek bizim için bir görevdir.

‘Sizler sır küpüsünüz’

İkinci önemli kavram,  mahremiyettir. Bazen belki aile sırlarına, bazen şahsi sırlara, bazen araçta müşteri telefon açıyor onun sırlarına, belki aracınızda  iki siyasi oturuyor onların sırlarına şahit oluyorsunuz. Ama şoför esnafı mahremiyete de özen gösterir ve kimsenin sırrını herhangi bir yerde açmaz, sizler sır küpüsünüz.

Emanete ve mahremiyete sahip çıkan asil kardeşlerim. Bir başka hususiyetiniz var ki bunu tüm siyasilerin  göz önüne alması lazım. O da vaziyet; sizler memleketin radarlarısınız. Memlekette durumlar iyiye mi gidiyor, kötüye mi en iyi siz hissedersiniz.

Son 13 yıl içinde ülkemizin nereden nereye geldiğinin ön önemli şahitleri de sizlersiniz.

Şimdi gelelim müjdelerimize;

1-     Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı ve özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz  ÖTV’nizi biz ödeyeceğiz.  Son teknoloji ile donanmış güvenli, konforlu araçlarda hizmet vereceksiniz. Araçların yenilenmesi ile vatandaşlarımız da bundan istifade edecektir.

2-     Şoför esnafımızın canları bize emanet, onun için bir takım saldırılara, bir takım şiddete maruz kalıyorsunuz. Sabırla bunlara karşı mücadele ediyorsunuz. Bu şiddeti engellemek üzere araçlarınıza takılacak kamera ve GPS Sistemleri’nin bedelini vergiden düşürüyoruz. Özellikle GPS sistemi ile gideceğiniz yere en hızlı şekilde gideceksiniz, hem de araçlarınız izleneceği için  emniyetli bir şekilde seyri sefer izleyeceksiniz.

3-     Temiz, düzenli ve sağlıklı dinlenme yerleri, durak kulübeleri sektörde hızla yayılacak ve bu konuda yerel yönetimlere gerekli desteği sağlayacağız. Burada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza huzurunuzda teşekkürü bir borç biliyorum. Güzel bir örnek teşkil etti ve şehrin mimari dokusuna uygun estetik ve kullanışlı bir dinlenme yeri inşasında bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmayı takdir ediyorum.

4-     Kanuni yapısal değişiklikler gerçekleştireceğiz. Bu çerçevede Özel Halk Otobüsleri tanımı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na eklenecek.

5-     Minibüsçülerimizin motorlu taşıt vergisi ile ilgili sorununu kanuni değişiklik ile İnşallah çözeceğiz.

6-     Metro ve raylı sistem taşımacılığı yapılan güzergâhlarda servis taşımacılığının kaldırılacağına dair söylentiler ya da açıklamalar geçersizdir.

İnşallah bu 6 müjde dışındaki konularda da gerekli çalışmaları yapacağız. Şoför esnafımız neden mutlu olacaksa o düzenlemeyi getirmekte tereddüt etmeyeceğiz.

Milletin emanetini ve mahremiyetini sadece arabalarında değil yüreklerinde de taşıyan şoför kardeşlerim. Bu devlet, millet için vardır ve siz milletin omurgasını teşkil eden Ahi Evran geleneğinin yolcularının sözlerini, taleplerini yerine getirmek bizim için en onurlu görevdir.  Bütün bu müjdeler hayırlı ve mübarek olsun, Ahilik Haftanız kutlu olsun. Allah’a emanet olun.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu