Ar, ‘Yabancıların İstihdam Yoluyla Sosyal Uyumu Konferansı’nda Konuştu

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “ANKESOB olarak, ülkemize göç etmiş yabancıların girişimci olmasını ve işyeri açmalarını, hizmet eden, üreten insan olmalarını önemsiyoruz.” dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ile birlikte Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ortaklığında, Qudra Programı’nın işbirliği ve Durable Solutions Platform’un katkılarıyla düzenlenen; ‘Yabancıların Sosyal Uyum Çerçevesinde İstihdama Erişim İmkanları ve Çözüm Önerileri Konferansı’na katıldı.

Point Otel’de iki gün süren konferansın ilk gününde gerçekleştirilen panellerin 4. oturumda panelist olarak yer alan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ‘Türkiye’deki Yabancılara Yönelik Alternatif İş İmkanları: Girişimcilik’ konusunda bir konuşma yaptı.

Girişimciliğin, günlük yaşamda, çalışma hayatında ve toplum içerisinde çalışanların ve bireylerin sosyal ve ticari faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde ortaya çıkabilecek fırsatları daha iyi anlamalarına yardımcı olan ve birçok disiplini içerisinde barındıran şemsiye bir kavram olduğunu dile getiren ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Girişimcilik, ekonomik büyüme ve istihdama katkısı nedeniyle sadece dünyamızdaki ülkeler için değil, ülkemiz için de çok önemlidir. Dünyada çığır açan yeniliklere bakıldığında hiçbirinin kurumlardan, kurumların içinden çıkmadığını görüyoruz. Zira, birçoğu başta genç girişimciler olmak üzere girişimcilerimizin fikirleriyle ortaya çıkan yenilikler olarak dikkat çekmektedir. Aslında, girişimci risk alarak, yenilik yapan kişi demektir. Diğer bir ifade ile, girişimci fırsatları gözlemekte ve imkanını yakaladığı anda her türlü riski üstlenerek, bu fırsatları gerçekleştirmek üzere gayret göstermektedir.

ANKESOB olarak, girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, sürdürülebilir esnaf ve sanatkâr işletmelerinin kurulması ve KOSGEB desteklerinin daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla 2016 yılında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başlattık. 2017 yılında da devam eden bu eğitimlerde 24 kişilik gruplar halinde 361 Bayan, 359 Bay olmak üzere 720 kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Memnuniyetle gördük ki, eğitime katılanların yüzde 50’den fazlasını bayanlarımız oluşturdu. Diğer bir memnuniyetimizde eğitim sonunda belge alan 720 kursiyerimizden yaklaşık olarak yüzde 30’a yakını işyeri açarak, girişimciliklerini ispatladılar. Bunların yüzde 25’e yakını birliğimiz esnaf siciline kayıt oldular. İşyeri açan girişimcilerimizi yaptığımız planlamalar doğrultusunda açmış oldukları işyerlerinde ziyaret ettik. Onlardan düzenlemiş olduğumuz eğitimlere yönelik görüşlerini aldık, işyeri açma sürecinde bizzat yaşadıkları problemleri dinleyerek bundan sonrası için beraber yapabileceğimiz çalışmalar hususunda mutabık kaldık. Girişimcilerimizle ilişkilerimizi kesmeden çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.” diye konuştu.

ANKESOB Başkan Vekili Ar, konuşmasına şöyle devam etti: “ANKESOB Girişimciliğin yaşadığımız çağdaki önemine inanarak, girişimcilik eğitimlerine süreklilik kazandırarak, yeni esnaf ve sanatkârların bilinçli yetişmesi için gayret ve çabalarını imkânları ölçüsünde devam ettirmektedir. Girişimcilik Okulumuzdan mezun olanları ileride sektörlerinde başarılı birer işveren, odalarımızın birer değerli üyesi olarak görmek en büyük arzumuzdur.

Bilindiği üzere göç bir ülkenin vatandaşlarının başka bir ülkenin sınırlarına girmesi durumudur. Bir ülkenin vatandaşları ekonomik nedenlerle (iş bulmak için) savaş hali ya da belli bir statü kapsamında (sığınmacı/mülteci olarak) göç edebilmektedir. Sınır değiştiren insanlar için farklı isimler kullanılsa da (göçmen, sığınmacı, mülteci, misafir vs.), göç olayı sosyolojik anlamda gelen kişi ve geldiği toplum arasındaki ilişkiler bütünüdür ve bu ilişkilerde devletin göç eden kişiye verdiği statü belirleyici rol oynamaktadır.

Ülkemize çeşitli sebeplerle göç etmiş yabancıların uyumunun sağlanabilmesi için dört önemli konu ön plana çıkmaktadır. Bu konular; barınma, çalışma hayatı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasıdır. Bugünkü panelimizde tartıştığımız husus bu konulardan biri olan çalışma hayatı ve çalışma hayatındaki alternatif iş imkânlarıdır.

ANKESOB olarak, ülkemize göç etmiş yabancıların girişimci olmasını ve işyeri açmalarını, hizmet eden, üreten insan olmalarını çok önemsediğimizi belirtmek isterim. Başta girişimciliğe yönelik çalışmalarımız olmak üzere, işyeri açan odalarımıza üye yabancı girişimcilerimize birliğimizin imkânları çerçevesinde gerekli olan eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmeye çalışılmaktadır.

Temmuz 2018 tarihinde, konu ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmada Birliğimiz esnaf siciline kayıtlı 29 yabancının işyeri açtığı gözlemlenmiştir. Ankara ilimizde işyeri açan yabancıların 15’i Irak uyruklu, 2’si Suriye uyruklu, 1’i Ürdün uyruklu, 7’si Afganistan uyruklu, 4’ü de İran uyrukludur. İşyeri açan yabancıların genelde iştigal ettiği meslekler hizmet sektörü içerisinde yer almaktadır.

Açılan işyerlerinin 13’ü yiyecek, içecek hizmetleri alanında, 3’ü güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında, 2’si oto yıkamacılığı meslek dalında, 2’si iş takipçiliği faaliyetleri, 1’i fotokopi, tez yazım faaliyetleri, 1’i ikinci el ev eşyası alım-satımı,1’i tercüme faaliyetleri, 1’i hazır giyim meslek dalında,1’i hediyelik eşya imalatında,1’i kuru temizlemecilik meslek dalında,1’i ayakkabı imalatı ve onarım meslek dalında,1’i gıda ürünleri hariç çeşitli malların alım-satım faaliyetleri, 1’i PVC panjur doğrama imalatı meslek dalında çalışmalarını sürdürmektedirler.

Yaklaşık olarak bir yıl sonra (Haziran 2019) konu ile ilgili yapmış olduğumuz ikinci değerlendirmede Birliğimiz esnaf siciline kayıtlı yabancı uyruklu sayısının 103’e çıktığını memnuniyetle gözlemledik. Geçen bir yıllık süreçte ilimizde yabancılardan kayıtlı olarak işyeri açanların sayısı Temmuz 2018 ayına göre üç katından fazla artmıştır. Haziran 2019 tarihi itibariyle Ankara ilimizde işyeri açan yabancıların 45’i Irak uyruklu, 13’ü Suriye uyruklu, 2’si Ürdün uyruklu, 33’ü Afganistan uyruklu, 10’u da İran uyrukludur. İşyeri açan yabancıların genelde iştigal ettiği meslekler hizmet sektörü içerisinde, yiyecek-içecek hizmetleri alanı ağırlıklıdır. Yiyecek, içecek hizmetleri alanında açılan işyeri sayısının 60 olduğu göz önüne alındığında, yabancıların ilimizde açmış oldukları işyerlerinin yüzde 58’i bu sektöre aittir. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı ile giyim üretim teknolojisi alanında açılan işyeri sayısı 11 olarak gözlenmiş olup, bu alanlarda işyeri açanların oranı da yüzde 11’e yakındır. Geriye kalan mesleklerde yabancıların açmış oldukları işyeri oranı da yüzde 31’dir.

Ülkemize ve dolayısıyla Ankara ilimize çeşitli sebeplerle göç etmiş yabancıların ilimize uyumunu sağlamak için istihdam edilebilirliklerini artırmak zorundayız. Bunun için de yapmamız gereken elbirliği içerisinde yabancıların beceri geliştirmeleri hususunda mesleki eğitimlerine özel önem ve öncelik vermeliyiz. Bu husus aynı zamanda ilimiz ekonomisi içinde önemli olup, ilimizde kayıt dışı çalışmanın asgari seviyeye düşürülmesi ve çocuk işçiliği ile mücadelenin sürdürülebilir olması için de önemli, önemden öte elzemdir.

Başta ANKESOB Başkanımız Mehmet Yiğiner, yönetim kurulumuz, diğer ilgili kurullarımız ve bağlı odalarımızın desteği ile ANKESOB, yabancıların işyeri açması ile istihdam edilebilirlikleri için eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini belli plan ve program doğrultusunda sürdürmeye devam edecek, bu konuda yapılabilecek tüm çalışmalarda ilgili paydaşlarla işbirliğine süreklilik kazandıracaktır.”

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu