ANKESOB’dan MYK Başkanı Ceylan’a ziyaret

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekilleri Hüseyin Ar ve Hasan H.  Çavuşculu ile  ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ve ANKESOB  Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Üyesi Haydar Battaloğlu,  Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan’ı makamında ziyaret etti.

ANKESOB heyetinin ziyaretinde MYK Başkanı Ceylan, MYK tarafından kabul edilen ulusal yeterliliklere (MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilen 117 meslek için) göre gerçekleştirilen sınav ve belgelendirme faaliyetleri ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının çalışma şekil ve şartları üzerine bilgilendirmede bulundu.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu hakkında da açıklamalarda bulunan Ceylan şunları aktardı: “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 25.05.2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte, 24.03.2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26.09.2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile 33 meslekte, 11.11.2018 tarihinde yayımlamış olduğu dördüncü tebliğ ile de 36 olmak üzere toplam 117 meslekte belge zorunluluğu bulunmaktadır. Dördüncü tebliğ ile 36 meslekte tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (11.11.2019’dan itibaren) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

Bakanlık Tebliğlerinde yer alan 117 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesindeki 161 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.”

Ziyarette ayrıca, ANKESOB Başkan Vekili ve Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu da kuyumculuk sektöründe alan bazlı sıkıntıların devam ettiğini, sektörün metal veya madeni eşya alanı içerisinde yer almasının sıkıntıları daha fazla büyüttüğünü dile getirerek, sektör komiteleri içerisine kuyumculuk ve mücevherat sektörünün eklenmesini, sorunların çözümü noktasında atılacak bir adım olarak göreceklerini belirtti.

Mesleki yeterlilik uygulamaları üzerine ele alınan konular hakkında fikir alışverişinin de yapıldığı görüşmenin oldukça faydalı geçtiğini belirten  ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, MYK Başkanı Adem Ceylan’a göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı teşekkür etti

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu