ANKESOB Meslek Eğitimi Danışma Birimi Toplantısını Yaptı

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Toplantısı’nda konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “İnsanımızı çok iyi yetiştirmek zorundayız. Eğitene kadar, işin niteliği değişiyor. Çok hızlı davranmamız gerekiyor. Dijital çağın gereği, internete girildiği anda, dünyanın neresinde olursa olsun, bizimle aynı işi yapan herkes bizim rakibimizdir.” dedi.

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi toplandı. Esnaf ve sanatkârlar ile yanlarında çalışan çırak, kalfa ve ustalar ile işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin meslekî eğitimlerini organize etmek için faaliyet gösteren ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi, ANKESOB Eğitim, Proje ve AR-GE Müdürü Erdoğan Özen başkanlığında; Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyeleri;   Doç. Dr. Behçet Gülenç, Doç. Dr. Cemal Yılmaz, Doç. Dr. Ercan Nurcan Yılmaz, Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi İktisadi İşletmesi Merkez Müdürü Cemal Söyler, Teknik Eğitim Vakfı Başkan V. Mustafa Köroğlu, Abidinpaşa Teknik Lisesi Müdürü Mustafa Kökçü, Mamak-Karaağaç Halk Eğitimi Merkezi Öğretmeni Zeynel A. Karagöz, Altındağ Halk Eğitimi Merkezi Öğretmeni Sıdıka Başbuğa, Gazi Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmeni Mustafa Aksoy, Ulus Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Haydar Battaloğlu ile ANKESOB Proje Asistanı Sinem Aslan’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın da katıldığı Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Toplantısı, ANKESOB Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda, ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Başkanı Erdoğan Özen tarafından yapılan ilgili birimin gerçekleştirdiği çalışmalar ile yapılacak çalışmalara yönelik sunumu izleyen ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB, Meslek Eğitimi Danışmanlık Birimi Üyelerinin görüş ve değerlendirmelerini dinleyerek, yeni dönemde yapılacak çalışmalara yönelik görüş alışverişinde bulundu.

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Toplantısı’nda konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB, Mesleki Eğitim Danışmanlığı Biriminin mesleki eğitime yönelik örnek çalışmalar yürüttüğünü, esnaf ve sanatkârların bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik projeler ile çıraklık-mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik raporların hazırlanmasına katkı verdiğini belirtti.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Birliğimize bağlı oda üyelerimizin yanlarında çalışan çırak, kalfa ve ustalar ile işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin pratik meslek eğitimini gerçekleştirmek, her kademedeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının asli görevleri arasında yer almaktadır.” dedi.

Öğrenme sürecinin hayat boyu devam ettiğini ifade eden Ar, “Ankara ilimiz her geçen yıl artan sanayi ve ticari verileriyle ülkemizin üretime dayalı büyüyen şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bunun devam etmesi, süreklilik arz etmesi insan faktörüne bağlıdır. İnsanımızı çok iyi yetiştirmek zorundayız. Sadece yetiştirme süreci okulla ilgili bir süreç değildir. İşyerlerimizde bu sürecin içerisindedir. Eğitim, yaşam boyu devam eden bir öğrenme sürecidir. İnsanlarımıza  sürekli kendilerini motive edebilecekleri, geliştirebilecekleri ortamı yaratırsak, işlerini etkin ve verimli yaparlar. İşler etkin ve verimli yapılırsa üretim artar, verilen hizmet en iyi şekilde yerine getirilir. Günümüzde etkin ve verimli çalışma, günün teknolojisini kullanabilmekten geçmektedir.Burada başta eğitimciler olmak üzere hepimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlarımıza günün teknolojisini kullanmayı öğretmek, işimizin verimini artıran teknolojilerle işyerimizi donatmak zorundayız. Başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere günün teknolojisini işimize adapte ederek işyerlerimizde bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanacağız. Sonra da işimizde üretim ve verimlilik artışı bekleyeceğiz. Bunun tek yolu eğitimle iç içe olmaktan geçmektedir.” diye konuştu.

Ar, “Burada bir önemli husus da, insanımızı eğitene kadar, işin niteliği değişiyor. Çok hızlı davranmamız gerekiyor. Artık rakiplerimiz bizimle aynı sektörde iş yapan esnaf ve sanatkârlarımız değil, büyük işyerleri hiç değildir. Rakibimiz ilimizde de değildir, Diğer illerimizde aynı işi yapan işyerleri de değildir. Dijital çağın gereği, internete girildiği anda, dünyanın neresinde olursa olsun, bizimle aynı işi yapan herkes bizim rakibimizdir.” diyerek sözlerini tamamladı.

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlık Birimi Başkanı Erdoğan Özen ise toplantıdaki konuşmasında özetle şunları söyledi: “Artık, mesleki-teknik eğitim; eğitim politikaları içerisinde başarısız öğrencilerin kaydolduğu, en son tercihler arasında yer bulunan bir eğitim süreci olmaktan çıkarılmalıdır. Eğer bugün Ankara bir sanayi şehri olduysa,70’li-80’li yıllarda sanat okullarında, meslek liselerinde verilen mesleki eğitimle, bu okulları bitirenlerin, bitirdikleri meslek alanlarında istihdam edilmeleriyle olmuştur. Uygulanan eğitim politikalarıyla, çıraklık eğitimi can çekişmekte, mesleki eğitim de son tercih olarak görülen bir okul türü olarak yaşatılmaya çalışılmaktadır. Yaptığı işi sevmeyen, bilgisi günün teknolojisini kullanmaya yetmeyen, okul bulamadığı için meslek liselerine gelen öğrencilerin, okulu bitirdiklerinde alanında çalışması, çalıştığı alanda başarılı çalışmalar yapması beklenmemelidir. Bu gidişle işyerlerimizde nitelikli eleman açığı gün be gün artacaktır. Bunun mutlaka önüne geçilmeli, uygulanan politika ve programlar revize edilmelidir.”

Toplantı, ilgili gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından gerçekleştirilen değerlendirmelerin ve bazı kararların alınmasıyla sona erdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu