ANKESOB Başkanlar Kurulu ve Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

ANKESOB Başkanlar Kurulu ve Eğitim Semineri Toplantısı’nda konuşan Başkan Yiğiner, “Bizler esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için seçildik. Hükümetimizle de, belediyelerimizle de esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi hizmeti sağlamak için işbirliği yapmak, istişare içerisinde olmak zorundayız. Bizim siyasetimiz ekmeğimiz. İşimiz esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet.” dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu ve Eğitim Semineri Toplantısı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında Afyonkarahisar Akrones Otel’de gerçekleşti.

Divan Başkanlığını ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in yaptığı toplantıda; ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB Genel Sekreteri Abdurrahman Varol, Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara ve Bala Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Suat Yalçın da divan üyeliklerini üstlendi.

ANKESOB Başkanlar Kurulu ve Eğitim Semineri Toplantısı, Başkan Yiğiner’in açış konuşması ile başladı. Başkan Yiğiner, oda başkanlarını selamlayarak başladığı konuşmasında İdlip şehitlerine Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifalar diledi. Yiğiner’in kısa açış konuşmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına geçildi.

ÜYE SAYISI ARTIYOR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, bir konuşma yaptı. ANKESOB’un faaliyetleri ve Ankara’da esnaf ve sanatkarları ilgilendiren son gelişmelerle ilgili bilgilendirmede bulunan Yiğiner, özetle şunları kaydetti: “Üye sayımız,  güncellemelerden ve aşırı derecede ticaret ve sanayi odalarına üyelerimizin kayıt olmasından dolayı 2009 yılında 57 bin 370’e kadar düşmüştü. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde üye sayımız her yıl arttı. Bugün ise üye sayımız, 96 bin 400’e çıktı. Bu bizim açımızdan çok önemli bir gelişme. Bizim birçok üyemiz ticaret odasına gidiyor. Eğer biz esnaf ve sanatkar tanımını yapabilirsek üye sayımız artacak. Üyelerimizin mesleki yönden ihtiyaçlarını karşılamak, gelişmelerini sağlamak adına 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun yenilenmesine ihtiyaç var. ANKESOB olarak sizlerden aldığımız güçle Türkiye’ye örnek işler yapıyoruz. Bakanlığın pilot uygulamalarında genelde ANKESOB olarak biz başrol oynuyoruz. Elektronik ortama, e-devlet programına geçerek, bir kademe daha ileriye gittik.

Şu an ESBİS üzerinden belki biz vergi kayıtlarını da yapabiliriz. Bunun çalışmaları üzerinde duruluyor. Odalarımızın mağdur olmasının bir sebebi de; üyelerimiz ayrılıyor, gidiyor vergi dairesinden ilişiğini kesiyor, odalarımıza, bize geri dönüş yapmıyor. Dolayısı ile odalarımızla üyelerimiz arasında bir bağlantı kuracak iş ve işleyiş de çok fazla olmadığı için haliyle mağduriyet ortaya çıkıyor.

Odalarımız, katılım paylarını ödemekte, çalışanlarının maaşlarını, tazminatlarını ödemekte zorlanıyorlar. Tüm bu konular Türkiye’yi ilgilendiren konular. Kıdem tazminatı odalarımıza çok ağır bir külfet getiriyor. Ankara teşkilatı olarak kıdem tazminatı sorununu çözmek için biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İnşallah bu sorunu çözersek yine Ankara teşkilatı olarak Türkiye’ye şamil işler yapmış olacağız.

Oda sayımız 2 odanın kapanması ile 113’den 111’e düştü.  Güdül Şoförler Esnaf Odamızı, Güdül Esnaf ve Sanatkarlar Odamızla birleştirdik. Yine Ankara Seyyar Satıcılar Esnaf Odamız da üye sayısı 100’ün altına düşmesi ile kapandı. Son dönemde olağanüstü genel kurul yapan odalarımız oldu. Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’nın Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda Tunçay Elmadağlı, Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda da Emin Çimen yeniden başkan seçildi. Kendilerini tekrar tebrik ediyor, hayırlı olsun diyorum.

Ankara teşkilatı olarak gidişatımız çok iyi. Üye kayıtlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ankara olarak 96 bin 400 üyemizin yanında, 100 binin üzerinde işyeri olmuş. Maliyeye kayıtlı olup da odaya kayıt olmayan esnafımız var. Bu konu üzerinde güncellenmiş liste ile birlikte çalışmalara devam ediyoruz. Günden güne büyüyor, güçleniyoruz. Ülkemize göçmen olarak gelip Ankara’da işyeri (kayıtdışı) açan Suriyeli, Afgan haliyle çok fazla. Bunlarla ilgili de çalışmalarımızı yapacağız.

Akyurt’ta yapımı devam eden Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi hissedarlığımız devam ediyor. Akyurt Fuar Alanı için paydaşlar olarak zaman zaman bir araya geliyoruz. Fakat burada 8-9 aylık bir süreç içerisinde çalışmalar durma noktasında. İnşaatın ihalesini alan firma, maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek, inşaata devam edilip edilmemesi durumunu istediği ekstra yeni bir fiyatlandırmaya bağlıyor. Kabul edilirse Ankara teşkilatı olarak bizden de önemli bir meblağ çıkacak. İnşallah sorun en kısa sürede çözülür.

ESNAF İÇİN MATRAH İNDİRİMİ 11 BİN LİRA

ANKESOB olarak bizim önerimizle hayata geçen basit usuldeki vergi mükellefi esnafımız için matrah indirimi devam ediyor. Bu bizim için çok önemli bir olay. Vergi mükellefi esnafımızın bu yıl gelirinin 11 bin liralık kısmı vergilendirilmemiş olacak. Odalar olarak bu vergi avantajlarını üyelerimize çok iyi anlatmalıyız. Buradan  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetimize  esnaf ve sanatkarlarımızı korudukları için çok teşekkür ediyorum. Ankara Vergi Dairesi Başkanı Sayın İlhan Karayılan’a da esnaf ve sanatkarlarımıza hep çözüm odaklı yaklaştıkları için çok teşekkür ediyorum.

Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edersek sorunlarımızı rahatlıkla çözer ve en iyi hizmeti alırız. Esnaf ve sanatkarlarımız için birlikte hareket etmeliyiz. Bizler esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için seçildik. Hükümetimizle de Büyükşehir Belediyemizle de esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi hizmeti sağlamak için işbirliği yapmak, istişare içerisinde olmak zorundayız. Bizim siyasetimiz ekmeğimiz. İşimiz esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet.

Tarihi Taş Bina’yı biliyorsunuz esnaf teşkilatımıza kazandırdık. Bir aksilik olmazsa Haziran ayından önce Birliği Taş Binaya taşıyacağız. Oraya taşındığımızda her şey daha farklı olacak. Esnaf teşkilatı hak ettiği hizmeti oradan en iyi şekilde alacak. Sicile işlem için gelecek esnaf ve sanatkarlarımıza modern bir ortamda hizmet sunacağız. ANKESOB olarak Ankara’mıza en iyi hizmeti sunmaya yeni binamızdan devam edeceğiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu