ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplandı.  ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında yapılan toplantıda birliğe bağlı Oda Başkanları bir araya geldi. Toplantıda son bir yıl içinde yapılan faaliyetleri anlatan Başkan Yiğiner, esnaf ve sanatkarın sorunlarının çözümüne yönelik büyük bir gayret gösterdiklerini, bu anlamda ANKESOB’a bağlı Odalar ile uyum içerisinde çalıştıklarını söyledi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, ANKESOB Toplantı Salonu’nda yapıldı. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında gerçekleşen Başkanlar Kurulu toplantısına birliğe bağlı Oda Başkanları katıldı.

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu hükümlerine göre yılda en az bir kez yapılan ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Mehmet Yiğiner’in konuşması ile başladı.

Son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen ANKESOB faaliyetleri, çalışmaları ve üzerinde durulan projeler hakkında Başkanlar Kuruluna bilgi sunan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, odalara kayıt yaptıran üye sayısında artış yaşandığını belirterek, “Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğimize bağlı 114 meslek odamız var. Üye sayımızda ise kapanmalara rağmen bir artış söz konusu. Odalarımıza bağlı 82 bini aşan üye sayımız, yanlarında çalıştırdıkları ile birlikte  350 – 400 bin çalışana ulaşıyor. Aileleriyle birlikte değerlendirdiğimiz zaman  Ankara nüfusunun dörtte biri nispetindedir. Ankara esnaf ve sanatkarının, Türkiye esnaf ve sanatkarının yaşadığı sıkıntılar var. Özellikle alışveriş merkezlerinin şehrin merkezine yapılmasından dolayı esnafımız büyük mağduriyet yaşamaktadır.  Aslında Türkiye’de bütün kentlerin en büyük sorunlarından biri AVM’ler. Kent merkezlerinde olduğu gibi ilçelerimizin merkezlerine de büyük alışveriş merkezleri, süper marketler konduruluyor. Dolayısı ile o ilçede hayat ölüyor. Şehir merkezimizde ve ilçelerimizde yapılan alışveriş merkezleri ve büyük marketler yüzünden esnafımız iş yapamaz hale geliyor. Ulaşım sektörü, konfeksiyoncular, ayakkabıcılar ve pastacılar gibi tüm sektörler darbe yiyor. Plansız ve kontrolsüz bir şekilde çoğalan AVM’ler yüzünden esnaf kepenk kapatıyor.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni tadilatı biter bitmez Tarihi Taş Binaya taşıyacağız. Tarihi Taş Binanın artık komple tadilat işlerine başlamamız lazım. Tadilat için proje de hazır. Bize destek sözü veren Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce bize katkı sağlaması lazım. Tadilatı ve  restorasyon çalışmaları bittiğinde birliğimiz ile birlikte bazı odalarımızı da orada konuşlandıracağız. Ve esnafımıza bu yeni binadan güzel bir hizmet sunacağız.

UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ
Esnaf olarak hiç istemediğimiz bir gelişme ise  Ankara’da faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının belli bir bölümünün merkezlerinin, genel müdürlüklerinin İstanbul’a kaydırılıyor olması. Bu da Ankaralı esnaf için hiç istemediğimiz ciddi bir gelişmedir. Bu durum kentimizin ekonomik ve sosyal hayatına büyük zarar verecektir. Haliyle bu durumdan  en çok esnaf ve sanatkarlarımız etkilenecektir. Sorunlarımızı sıralamaya kalktığımızda genel anlamda Bağ-Kur primleri, şoför esnafını mağdur eden sigorta yükü, kayıt dışı, çırak yetişmemesi gibi bayağı bir sıkıntımız var. Güzel olan da şudur: Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği çatısı altında Ahi kültür ve geleneğine bağlı olarak Oda Başkanlarımız ve yönetici arkadaşlarımızla, esnaf kardeşlerimizle birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz. İnşallah Ahi teşkilatında olan huzur memleketimize de örnek olur. Bizim içimizde;  hem esnaflarımız, hem de Oda Başkanlarımız arasında her siyasi görüşten arkadaşımız var. Ama şükürler olsun biz birlikte mutlu ve huzurlu  bir şekilde Ankara esnaf teşkilatı olarak çalışıyoruz, hiç de problem yaşamıyoruz.  Huzurlarınızda tüm oda başkanları ve yönetici arkadaşlarıma bu kardeşlik, huzur, birlik ve beraberlik ortamına katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum. 1 Kasım seçimleri inşallah ülkemizin kardeşliğine, birlik ve beraberliğine, huzuruna vesile olur. Vatanımız ve milletimiz için hayırlı olur.” diye konuştu.

Başkan Yiğiner katılımlarından dolayı tüm oda başkanlarına tekrar teşekkür ederek, “Toplantımızın başta esnaf ve sanatkarımıza, ülkemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Sağ olun var olun” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Yiğiner’in konuşmasının ardından söz alan Oda Başkanları da temsil ettikleri odaların sorunlarına dikkat çekerek, görüş ve değerlendirmelerde bulundu.

BAŞKAN YİĞİNER’DEN GAZETECİLERE JEST

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda ‘Dünya Gazeteciler Bayramı’ nedeniyle gazetecilere bir jest yapan Başkan Yiğiner, “Yerel ve ulusal basında, zorlu şartlar altında, gece gündüz demeden sorumluluk duygusu içerisinde hareket ederek, toplumun sesi olan basın mensuplarının 21 Ekim ‘Dünya Gazeteciler Bayramı’nı kutluyor, sağlık ve huzur dolu bir çalışma hayatı diliyorum.” temennisinde bulundu ve toplantıyı takip eden gazetecilere çiçek takdim etti.

MHP’Lİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN ANKESOB’A ZİYARET

ANKESOB’u ziyaret eden MHP’li Yöneticiler ve  Ankara Milletvekili Adayları, ANKESOB Başkanlar Kurulu’na bir süre katıldı.

MHP heyetine ‘hoşgeldiniz’ diyen ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, “1 Kasım’da genel seçimler yapılacak. Bizim tüm siyasi partilere kapımız açık. Gelip burada Oda başkanlarımızla, esnaf arkadaşlarımızla buluşabilirler, bu fırsatı kendilerine verebiliriz. Bugün de MHP İl Teşkilatı bizleri ziyaret ettiler. Kendilerine hoş geldiniz diyor ve  Ahi ortamında ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum.” dedi.

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Şefkat Çetin ve Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya ile seçim çalışması yapan Ankara 1. ve 2. Bölge Milletvekili Adayları katıldı. Oda Başkanlarına hitaben bir süre konuşma yapan MHP’li heyetten bazı isimler, 1 Kasım seçimlerinden başarılı bir şekilde çıkmak için seferber olduklarını belirterek, MHP’nin ilkelerini anlattı. Milletvekili Adayları, seçildikleri takdirde esnaf ve sanatkara her zaman destek olacaklarını vurgulayarak, onların sorunlarını meclis gündemine ve ilgili platformlara taşıyarak çözümü ile ilgili gereken girişimleri yapacakları sözünü verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu