ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, bağlı odaların başkanlarının katılımıyla Birlik Toplantı Salonunda gerçekleşti. ANKESOB olarak, gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Türkiye’ye örnek bir teşkilat olduklarını söyleyen ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner; “Göreve geldiğimiz günden bugüne başarılı çalışmalara imza attık, bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde önemli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında, bağlı odaların başkanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

ANKESOB Toplantı Salonu’nda düzenlenen ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, oda başkanlarını selamlayarak ve Başkanlar Kurulunun hayırlara vesile olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, 2020 Mart ayında yapılan son toplantıdan sonra ANKESOB’da gerçekleştirilen çalışmalar ve projeler ile ileriye dönük yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Başkan Yiğiner, ANKESOB olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Türkiye’ye örnek bir teşkilat olduklarını söyledi. Başkan Yiğiner konuşmasında özetle şunları  kaydetti: “2022 Ocak-Mart ayları arasında odalarımızın genel kurullarını yapacağız. Genel kurullarımızın ve yapılacak seçimlerin şimdiden hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Her yıl üye sayımız artıyor. Bugün itibarıyla üye sayımız 108.603. Bu arada işyeri olarak sayımız daha da fazla. Bir esnafımızın iki işyeri olabiliyor. Sayı 115 bini aşmış durumda. ANKESOB olarak büyük bir aileyiz. Buradaki en önemli özelliğimiz bizim; ‘birliğimiz gücümüz’. Göreve geldiğimiz günden bugüne birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte önemli çalışmalara imza attık. Bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde sizlere, sizlerle birlikte üyelerimize önemli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Hepimizi çok ciddi anlamda etkileyen bir pandemi sürecini halen yaşıyoruz. Geçen yıl Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan Koronavirüs salgınından korunmak için alınan tedbirler nedeniyle fahiş fiyatlara fırlayan başta maske olmak üzere, el ve iş yerleri  hijyeni için dezenfektan, kolonya, ayaklı dezenfektan standı ve odalarımızın dezenfektesinde kullanılmak üzere ULV cihazlarını Birliğimiz imkanları doğrultusunda üyelerimizin kullanımına yönelik olarak tüm odalarımıza ve ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara dağıttık.

Koronavirüs salgını nedeniyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamak amacıyla başlatılan  “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM” kampanyasında açılan yardım hesabına imkanlarımız dahilinde 50 bin TL yardım yaptık. Ülkemizde yaşanan sel felaketleri ve orman yangınları ile çok önemli yardım kampanyalarına gücümüzün yettiği oranda katkı sağladık.

Üyelerine verecekleri hizmetlerin aksamaması adına talep eden odalarımıza durumlarının yönetim kurulumuzda değerlendirilmesi neticesinde bilgisayar alımı için yapılan yardımlarımız devam etmiştir. Yapılan yardımların yanı sıra borç talebinde bulunan ihtiyaç sahibi Odalarımıza imkanlarımız dahilinde destek verilmiş, verilmeye de devam etmektedir

Koronavirüs salgınının etkilerinin ve bulaş hızının düşürülmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında yasaklanan toplantı ve genel kurullar nedeniyle, 2020 yılı Temmuz – Aralık ve 2021 yılı Temmuz ayı Genel Sekreterler Eğitim seminerimizi alt yapısını ve teknik gereksinimlerini hazırlamak suretiyle online olarak gerçekleştirdik.

Çağın gereği olarak resmi kurum ve kuruluşlarca da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan e- imzalı elektronik yazışma ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne birliğimizce 2020 Haziran ayı itibariyle geçilmiştir.

Koronavirüs salgınının bulaş hızının kontrol altına alınması için getirilen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığının denetimi için Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan denetim birimleri ile ortaklaşa çalışmak suretiyle oda temsilcilerimiz ve Birlik temsilcilerimizden oluşturulan birimler ile denetimler yapılmış, yapılan denetimlerde birliğimiz tarafından hazırlanan; işyerlerinde bulunması gereken azami kişi sayısını gösteren uyarı bildirimleri esnafa dağıtılmıştır.

Bu yıl 34’ncüsü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında ilimizde 13 Eylül’de pandemi nedeniyle birliğimiz yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyelerimizin katılımı ile açılışı yapılan hafta etkinlikleri kapsamında, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzün daveti ile Cumhurbaşkanımızın da katılımları ile 16 Eylülde Kırşehir’de  gerçekleştirilen Ahilik Haftası  etkinliklerine ilimizi temsilen coşkulu bir esnaf ve sanatkar grubu ile yaklaşık 2 bin kişilik bir katılım sağlanmıştır.”

ANKESOB MEBD Üyesi Zeynel Abidin Karagöz’ün ANKESOB’un proje ortağı olduğu  “Dijital Ekonomi İçin Okul-İş Dünyası İşbirliği İttifakı Projesi” hakkında bir sunum gerçekleştirdiği toplantının devamında söz alan oda başkanları da odalarının faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparak, sektörlerinin durumuyla ilgili değerlendirmede bulundu, sorun ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini aktardı.

Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Emin Çimen: Sayın başkanımı ve yönetim kurulunu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, teşekkürlerimi iletiyorum. Birkaç ay sonra genel kurullarımızı ve seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Hepimizin hakkında hayırlısı olsun. Oda olarak 29 Ekim’de bir gece düzenliyoruz. Atatürk Türkiye’de çiçekçiliği sevdirmek için 4 Ermeni esnafa teşvik vererek desteklemiştir.  Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne çiçekçiliğin gelişimine istinaden bir gece düzenliyoruz. Sizleri bu gecede yanımızda görmek istiyoruz. Sayın başkanım Mehmet Yiğiner’in her zaman şahsıma ve odama büyük desteği olmuştur. Bundan ötürü Başkanımıza şahsım ve meslektaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durak Uygun: Toplantımız oldukça verimli geçiyor ve toplantı neticesinde bilmediğimiz bir çok çalışma hakkında bilgi sahibi olduk. Göreve geldiğim günden itibaren uğraştığım ‘meslek hastalığı’ konusu, (kanser, nefes darlığı gibi) önümüzdeki en büyük sıkıntılardan biri olarak devam ediyor. Meslektaşlarımızın çalışma ortamlarından kaynaklanan nedenler maalesef hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bundan sonraki süreçte de mesleğimizin riskli ve meslek hastalığı yönünden ele alınması için desteklerinizin devamını diliyorum. Yaklaşan genel kurul ve seçimlerimiz için de herkese başarılar temennisi ile hakkımızda hayırlısı olmasını diliyorum.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan: Gece gündüz çalışmalarımız neticesinde üye sayımız 4 bin 800 oldu. Bu bağlamda takdirleri ve destekleriyle, azimli çalışmalarıyla, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik destek ve girişimleriyle ve her daim istişareye dayalı yaklaşımlarıyla Sayın Mehmet Yiğiner başkanımız hep yanımızda olmuşlardır. Kendilerine ve yönetimine şahsım ve yönetimim adına çok teşekkür ediyorum. Ankara esnaf teşkilatı olarak hepimiz kader birliği yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte yapılacak genel kurullarımız ve seçimlerimizde herkes birbirine destek olsun, dostluk esasıyla birbirimizi kırmayalım ve birbirimize sahip çıkalım. Büyük bir olgunlukla bu süreci tamamlayalım.

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven: Başkanlar Kurulu Toplantımızın bölgemiz için, Ankara’mız için başarılı sonuçlara vesile olmasını diliyorum. ANKESOB, Ankara teşkilatımızın yanı sıra her zaman Türkiye’ye ışık tutmuştur, bundan sonra da ışık tutmaya devam edecektir. 26 yıl teşkilatımızın her kademesinde görev yaptım. Pandemi sürecinde bizleri yalnız bırakmayan Birlik Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner’e teşekkür ediyorum. Pandemide esnaf ve sanatkarlarımıza destek olan herkese çok teşekkür ederim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş başta olmak üzere destekte bulunan ilçe belediye başkanlarımıza kahveci esnafımıza nakdi ve malzeme yardımlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Önümüzde genel kurullar ve seçim süreci var. İnşallah odamızın seçimlerini tamamladıktan sonra bu dönem ihtisas kuruluşumuz  Federasyonumuzun başkan adayıyım. Birlik başkanıma çok teşekkür ediyorum. Allah hepimizin işini gücünü rast getirsin.

Polatlı Sobacılar Kalaycılar Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur: Yapılan güzel işlere teşekkür etmek, kötü olanları da eleştirmek oda başkanları olarak bizlerin görevi olmalıdır. Odamızda unutulmaya yüz tutmuş meslekler olmasından dolayı çırak da yetişmediği ve usta kalfa yetiştirmek de zor olduğu için bu konuyla ilgili çalışmalar yapma, bu konulara yoğunlaşmak gerektiğini vurgulamak istiyorum. Esnaf olarak zamlar ve artan girdi maliyetleri karşısında zor günlerden geçiyoruz. Bütün oda başkanlarımıza bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner ve başkan vekillerime ve çalışma arkadaşlarına buradan teşekkür ediyorum.

Ankara Elektrik Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Aslantürk: Dijitalleşme ile yeni yeni meslekler çıkıyor. Bu mesleklerle ilgili bizlerin de görüşleri alınarak bir standart, mesleki yönden bir açıklık getirilmeli. Önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek genel kurul ve seçim sürecinin camiamız adına hayırlı olması temennisi ile aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Ankara Lokantacılar Kebapçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin: Zorlu bir pandemi sürecinden geçtik. Pandemi sürecinde risk oluşturmasından dolayı ve yayılımı engellemek için paket ve  gel al uygulaması gibi kısıtlamalar ve kapanmalar esnafımızı oldukça zorladı. İlgili kurumlar ile birlikte denetimler yaptık, sektörümüz kurallara uydu. Sektörümüzün en büyük sorunu A’dan Z’ye  kadar yapılan zamlar ile personel sorunumuz. Artık lokantalarımızda garson ve diğer kadrolar için çalışacak eleman bulmakta zorlanıyoruz. Her zaman beraberiz. Herkese başarılar diliyorum, rızkınız bol, kazancınız bereketli olsun.

Çamlıdere Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Bekir Özdemir: Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı dünyada ülkelerin ekonomileri hızla inişe geçti. Bu olumsuzluktan ülkemiz de oldukça etkilendi. Bu zorlu süreci tamamen atlatana kadar bizler de esnaf teşkilatı olarak imkanlarımızı en ekonomik ve etkili bir şekilde yerinde kullanmalıyız. ANKESOB Başkanım Sayın Mehmet Yiğiner ve yönetimine, tüm oda başkanlarımıza ayrı ayrı  teşekkür ediyorum.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar: Mesleki Eğitim Merkezlerine giden çıraklarımızın belli bir takım kaybolan hakları vardı. Mesleki eğitim merkezlerine giden çocuklarımız zorunlu eğitim kapsamına alındı ve fark derslerini vererek meslek lisesi mezunu sayılıyorlar. Bu bir milattır ve gerçekleşmesi doğrultusunda ANKESOB Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner ve ekibinin yoğun çalışmalarının büyük katkısı vardır. Çalışmalarımız yine devam ediyor. Esnaf ve sanatkarlarımız için birçok platformda, kurul ve komisyonlarda görev alıyor, çalışmalar yapıyoruz. Birliğimizin kurumsal yapısını ve kimliğini temsilen görüş ve değerlendirmelerimizi  her platformda Başkanımız Mehmet Yiğiner başta olmak üzere Başkan Vekilleri ve yönetim kurulu üyeleri olarak bizler bildiriyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımıza ilişkin bizlere iletilen tüm görüşleri, talep ve sorunları değerlendirerek, ilgili kurum ve kuruluşlarla doğrudan iletişimde olunup gereğinin yapılması için büyük bir gayret gösteriyoruz. Başkanlar Kurulu Toplantımızın birlik ve beraberliğimizin, dayanışmamızın ve başarılı çalışmalarımızın devamına vesile olmasını diliyorum. Katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu