ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplandı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, Afyonkarahisar’da yapıldı. Toplantıda, Ankara Esnaf ve Sanatkar teşkilatının sorunları ve hedefleri değerlendirildi. ANKESOB Başkanı Yiğiner, “Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır ve birlik beraberlik içerisinde yoluna devam edecektir” dedi.

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Otel’de gerçekleştirildi.  Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Otel’de ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu Toplantısı’na, ANKESOB’a bağlı esnaf ve sanatkar odalarının başkanları ve başkan vekilleri katıldı.

4 Mayıs 2014 Pazar günü yapılacak 42. olağan genel kurulu öncesi ANKESOB çatısı altında faaliyet gösteren 114 meslek odasından 109 esnaf ve sanatkar odasının başkan ve başkan vekilinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Ankara esnaf teşkilatının sorunları ve hedefleri değerlendirildi.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in divan başkanlığını yaptığı toplantıda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Başkan Yiğiner, toplantının birlik ve beraberliğe ve hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Olağan genel kurullarını tamamlayan odalara hayırlı olsun dileklerini ileten Başkan Yiğiner, yeni oda başkanlarını tek tek kürsüye çağırarak salona tanıttı: “Hepinize  başarılar diliyorum. Hayırlı olsun. ANKESOB olarak sizlerin 24 saat hizmetindeyiz. Başkanlar kurulu toplantımızın esas amacı da birlik ve beraberliği sağlamak, kaynaşmayı sağlamak. İnşallah eşlerinizle birlikte hem huzurlu bir tatil yaparsınız hem de faydalı bir başkanlar kurulu geçirirsiniz.”

‘ÜYE SAYIMIZ HIZLA ARTIYOR; SON BİR YILDA 22 BİN YENİ ÜYE KAYITI GERÇEKLEŞTİ’

Konuşmasının devamında gerçekleştirilen çalışmalarla ve  esnaf ve sanatkarı ilgilendiren gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Yiğiner şunları söyledi: “Ankara’da güzel gelişmeler oluyor. Geçen sene bizim sicilimize kayıtlı esnaf ve sanatkar sayımız 53 binlerdeydi. 53 bine kadar düşmüştük. Bunun sebebi, tacir ve sanayiciyle esnaf ve sanatkarın ayrılmamasıydı. Halen bizi küçük görmeye çalışıyorlar. Biz küçük değiliz; biz esnaf ve sanatkarız. Yani artık büyümemiz lazım. Bununla ilgili yaptığımız çalışmalar neticesinde şu an övünerek söyleyebilirim ki; 53 binden 74 bin 500’e çıktık. Biz Allah nasip ederse bir hafta sonra yapacağımız genel kurulda 75 bine çıkacağımıza inanıyorum. Bu ne demek? Bir yılda 22 bin esnaf ve sanatkarımızı kayıt etmişiz. Yeni çıkan Türk Ticaret Kanunu’ndan yararlanarak Ankara’da biz bu işi başardık. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hiç kimseye ihtiyacı kalmadı, kendi ayakları üzerinde duracak pozisyonda. Ankara esnaf teşkilatımıza yetecek kadar da ekonomik durumumuz iyi bir durumda. Bununla birlikte ‘Ustalık Belgesi’ sorununu çözersek bu sayı 2 katına çıkacaktır. Dolayısıyla doğru yoldayız, iyi gidiyoruz. Geldiğimiz noktada birlik ve beraberliğimiz tam. Ankara olarak Türkiye’nin merkezindeyiz. Yapmış olduğumuz işler Tüm Türkiye’yi kapsayan işlerdir. Diyebilirim ki Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarın bir çok problemini biz Ankara olarak çözüyoruz, destek olarak çözümüne yardımcı oluyoruz.”

‘BİRLİĞİMİZE BAĞLI 114 ODAMIZA KARŞILIK TEMSİLDE ADALETSİZLİK VAR’ “ANKESOB’a bağlı 114 odamız var. Burada temsilde adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Şöyleki: İllerde; oda sayısı 25’e kadar olan birliklerde 5 yönetici, 25 ile 50 arası oda sayısı olan birliklerde 7 yönetici, 50 ile 120 arasında 9 yönetici oluyor. Doğrusu; 50 ile 75 arası 9, 75 ile 100 arasında 11, 100’ün üstünde 13 yönetici olmalıdır. Yönetimde bulunan oda başkanlarımız aktif oldukları için 8-9 kişi bazen toplanmakta zorlanıyoruz. 13 kişi olduğumuz zaman yönetim olarak daha rahat hareket eder ve çalışırız. Yönetim 13 kişi olduğu zaman temsilde bir adalet gelir diye düşünüyorum.”

‘ÇIRAKLIK EĞİTİMİNİN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI ÖRNEK BİR ÇALIŞMA OLDU’

“Eğitim ve AR-GE çalışmalarımız Türkiye’ye örnek bir şekilde devam ediyor. Bundan önceki Başkanlar Kurulu Toplantımızda Başkan Vekilimiz Hüseyin Ar’ın başkanlığında Çıraklık Eğitimin Geleceğiyle ilgili bir çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştayın sonuç bildirgesini de bir kitapçık halinde yayınladık. Bu çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

‘ULUS’TAKİ TARİHİ TAŞ BİNA ESNAF VE SANATKARIN HİZMETİNE SUNULACAK’

“Şu iyi bilinmeli ki amacımız memleketimize ve esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmek. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yıllarca hizmet etmiş birinci derece sit olan Tarihi Taş Binayı Birliğimize kazandırdık. Büyükşehir’den aldığımız bu devasa bina, Ulus ve çevresinin yeniden yapılandırılmasından da etkilenmeyecektir. Bu Tarihi Bina, restorasyon çalışmaları tamamlandığında esnaf ve sanatkarlarımıza uzun yıllar hizmet edecek  ömürlük bir eser olacaktır. Bu binanın dış cephe, ahşap ve çatı tadilatları yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza kahvaltılı bir toplantıda bu binanın restorasyon çalışmaları için hiç bir yerden destek alamadığımızı, gücümüzün yetmediğini ifade ederek, kendilerinden yardım istedik. Başkanımız Melih Gökçek de kaça mal olursa olsun binanın restorasyonunu yapacağını belirtti. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

‘ANKESOB’A BAĞLI ODALARIMIZLA BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

“Kurum ve kuruluşlarla çok iyi bir diyalog içerisindeyiz. Odalarımızın makul olan işlerini rahatlıkla çözebiliyoruz. Bazı zayıf odalarımızın kapanmaması için hep destek olduk, destek olmaya da devam edeceğiz. Ankara Esnaf  ve Sanatkarlar Odaları Birliği dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam edeceğiz. Doğru iş yaptığımızı ve birliğimizi güçlendirdiğimizi düşünüyoruz. Başarı grafiğimiz önümüzdeki yıllarda katlanarak yükselecek”

“İlçelerdeki kayıtların illere kaydırılmasına ilişkin Esnaf ve Sanatkar Genel Müdürümüz Necmettin Erkan ile görüştüm. Bu uygulamanın özellikle ilçelerdeki odaların kapanmasına sebep olacağını kendilerine ifade ettim. Bürokratların da katıldığı bir toplantı düzenledik. Bizden Hüseyin Ar başkanımız katıldı. Genel müdürümüze sunduğumuz rapor neticesinde yine eski düzenden devam ediyoruz.”

“65 yaş üstü yolculara toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı verilmesinden dolayı özel halk otobüsü işleten esnafımızın mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Esnafımız mazotu bedava almıyor. Bu anlamda esnafımız mağdur edilmemelidir.”

“Çalışan emeklilerin aylığından kesilen yüzde 15 olan sosyal güvenlik destek primi en azından makul değerlere, yüzde 5’e çekilmelidir.  Aslında, emekli olup da çalışanların beklentisi destek priminin tamamen kaldırılması. Emekliler arasındaki maaş farkı da ortadan kaldırılmalıdır. Bağ-Kur emeklisinin maaşı diğer kurumlardan emekli olanların standardına çıkarılmalıdır.”

Başkanlar Kurulu Toplantısına katılan Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de bir konuşma yaptığı toplantıda çok sayıda oda başkanı  da söz alarak, görüş ve beklentilerini dile getirdi.

İlk olarak söz alan Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, “Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile TESK arasındaki iyi bir diyalog kuramadık. Bu eksikliğin kesinlikle ortadan kalkması lazım. Bizlere oy veren arkadaşlarımız bizlerden hizmet bekliyor. Sosyal güvenlik destek primi, ustalık belgesi, kredi finasman ve diğer konularda sorunlarımız var. Esnaf ve sanatkarımız için bu konulara çözüm üretilmeli. Esnafın ilk yakaladığı oda başkanı ve yönetimidir. Bizler odalar olarak, ANKESOB ve TESK olarak biraraya gelerek bütün bu sorunların üstesinden gelebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz”  dedi.

Ankara Lokantacılar Kebabçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin, Oda üyelerinin sorunlarının çözümü için gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatarak, “Birimizin  derdi hepimizin derdi olmalı. Örneğin, lokantacının ne derdi varsa bu kasabı da ilgilendirmeli. Böyle olursa biz başarıya ulaşırız.  Başkent’te 7 bin lokanta var, bize kayıtlı bin 500 üye var. ATO’ya kayıt yapandan ustalık belgesi istenmiyor, bize kayıt yaptırmak isteyenden isteniyordu. 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren ATO artık küçük esnafı kabul etmiyor. Bundan dolayı üye sayımız yavaş yavaş artıyor. Bu problemin çözülmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ankara Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Ankara’mız iktisaden zayıf bırakılmaya çalışılmaktadır. Rahmetli Turgut Özal tarafından Menkul Kıymetler Borsası’nın İstanbul’da kurulduğu gün Ankara’da bir tane genel müdürlüğün kalmayacağını anlamamız gerekiyordu. Son günlerde ANKESOB üye sayısının artması ve ekonomik durumunun iyi olması çok memnuniyet verici. Ayrıca, Oda başkanları ile yöneticilerinin fotoğraflarının ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir albüm çıkarılması çok faydalı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yaptığı konuşmada esnaf ve sanatkar odalarının en önemli probleminin parasal sıkıntı olduğunu belirterek, çalıştırılacak kadroların parasızlık yüzünden tam manasıyla göreve getirilemediğini  söyledi. Palandöken, “Biz esnaf ve sanatkarız. Problemlerimizin ne olduğunu da içinde yaşayan biri olarak iyi biliyorum. 52 yıllık bir bakkalım. Ankara teşkilatından sizin  oylarınızla çıkmış biri olarak TESK’deki görevime geldim. TESK ve ANKESOB arasında her nedense bir bağ sağlanamadı. Kavganın galibi olmaz. Teşkilat birlik içerisinde olursa, meselelerin çözümü üzerinde bir araya gelindiği zaman ancak başarılı olunur. Kurtuluşun tek çaresi var. Birlik, beraberlik ve ortak akıl kullanma”  diye konuştu.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, başkanlar kurulu toplantılarının daha sık aralıklarla yapılması önerisinde bulundu.  Elmadağlı, “Esnafımızdan evrak ücreti alırken zorlanıyoruz. Evrak ücretlerini odaların kendilerinin belirlemesi gerekiyor diye düşünüyoruz. TESK Genel Başkanı Sayın Palandöken’e soruyorum. İlçelerdeki ticari araçların merkeze girmesi yönünde dava açtırdıklarını ifade ettiler. Ankara’da 7.700 adet taksi, 6.800 adet servis aracı, 2.300 adet minibüs var. Bu ilçelerdeki ticari araçlar Ankara’ya geldiğinde Ankara’nın  durumunu  düşünebiliyor musunuz? Ankara’daki ilgili oda başkanları olarak bizlerle görüş alışverişinde bulunmadınız. Bize sormadınız. Lütfen bu konuyu tekrar gözden geçirerek, davayı geri çekin. Bizler de aksi yönde davalar açtık ve bu davalar kazanıldı. Bununla ilgili Danıştay kararları mevcut. Bu sorunların çözümü için 1 yıl öncesinden il  ve ilçe trafik komisyonlarımıza yazılarımızı yazdık. Bu ticari amaçla yolcu taşıyan araçların mağdur olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedik. Ankara teşkilatında ticari amaçla taşımacılık yapan araçlarla her zaman biriz, beraberiz. Hepimiz birbirimizin mesleğini korumak zorundayız. Ortak çözümler bulmak zorundayız. Mehmet Yiğiner, Başkanımın belirttiği gibi, Ankara’da yapacağımız toplantıda bu sorun masaya yatırılacak. Ben yok, biz varız. Biz Ankara teşkilatıyız. Biz Türkiye’yiz.” şeklinde konuştu.

Çubuk Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Erdoğmuş, 23 Temmuz 2004  yılında Çubuk olarak büyükşehir sınırlarına dahil edildiklerini vurgulayarak, “Biz de 5 milyon nüfuslu Ankara’nın imkanlarından neden  faydalanmayalım? Ankara’da  sadece şoförler odaları olarak biraraya gelerek, birbirimizin ayağına basmadan makul bir çözüm yolu bulacağımıza inanıyorum. Tabiki merkezdeki ticari araçların bir ayrıcalığı olacak.” dedi.

Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, “65 yaş üzeri yolcuların ücretsiz taşıma işi Özal Halk Otobüsçülerinin ciddi bir sorunudur. TESK’ten ve TŞOF’den bu konuyla ilgili defalarca görüşme talebinde bulunmamıza rağmen bir randevu alamadık. Birlik başkanımız Mehmet Yiğiner’in aldığı randevularla gidip sorunumuzu ilgili makamlara anlatabildik. Sayın Genel Başkanımızın konuşmasında bu soruna şöyle çözüm bulacağım diyerek bir açıklama yapmasını beklerdim. Keşke zamanında kendilerine kolayca ulaşabilsek. Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası olarak 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz taşınmasıyla ilgili süreci tamamen  biz takip ediyoruz. Türkiye genelindeki halk otobüsçüleri odalarını çağırıp onlarla birlikte toplantılar yapıyoruz. Bu görüşmelerimize katılmayan TŞOF Başkanına sadece toplantı salonunu bizlere açtığı için teşekkür ediyorum. İnsan büyüklerini zor anlarında yanlarında görmek istiyor. Bu anlamda Türkiye genelinde özel halk otobüslerini ilgilendiren sorunlar olmasına rağmen, ANKESOB Başkanımız hep bizim yanımızda oldu, siyasilerle görüşmemizde hep yardımcı oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ankara Umum Hallaçlar ve Yorgancılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Temel Çolak, “Aramıza yeni katılan oda başkanlarımızla birlikte bugün birlik ve beraberlik zamanıdır. Mehmet Yiğiner başkanımın bir sonraki başkanlar kurulu toplantısı için sizleri dağların denizle birleştiği Karadeniz’e getirmesini istiyorum.” şeklinde konuştu. Konuşmasını tamamlayan Çolak, esnafın menfaatine gerçekleştirdiği hizmetlerden ötürü Başkan Mehmet Yiğiner’e bir plaket takdim etti.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani de yaptığı konuşmada Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın dedi. Gani şöyle devam etti: “Sayın Genel Başkan Palandöken konuşmasında ilçelerdeki ticari araçların merkeze gelmesiyle ilgili konu için mahkemeye verdim dedi. Sayın Genel Başkan toplantıdan ayrılmamış olsaydı bu konuyla ilgili konuşacaktım. Öyle bir konu varsa aslında TŞOF’dan görüş  alması gerekirdi veya TŞOF’un bu konuyla direkt ilgilenmesi doğru olurdu.”

Çubuk Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Sadık Karabal şunları ifade etti: “Aslında genel başkanımız ayrılmadan önce söz almak istiyordum. Biz, başkanlar kurulu toplantısında genel başkanımızı bizimle beraber görmeye pek alışkın değiliz. Çünkü daha önceki toplantılarımıza hiç katılmamışlardı. Dertlerimizi, problemlerimizi, üyelerimizin sıkıntılarını dile getirmekle mükellefiz. Onun için buradayız, biz  üyelerimizin bize verdiği güçle buradayız. Bizi kimse küçümseyemez. Biz beyinlerimizle geldik buraya. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği benim gözümde Türkiye’deki tüm esnafların en iyi birliğinin sağlandığı bir teşkilat durumunda şuan. Bu birliğin ve bütünlüğün hiç bir zaman bozulmasını istemiyoruz.  Ankara’da sahip olduğumuz bu gücün bozulmaması için elimizden geleni yapmalıyız.”

Beypazarı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kemal Kara da kısa konuşmasının ardından Başkan Yiğiner’e desteklerinden dolayı bir plaket takdim etti. 

Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven ise şöyle konuştu: “Aramıza katılan yeni oda başkanlarımıza başarılar diliyorum. Teşkilatımıza hoş geldiniz. Fazlı Başkan konuşmasında çok önemli bir konuya değindi.  Yıllardan beri TESK’le Birliğin  arasında devam eden iletişim bozukluğundan bahsetti. Hata TESK olarak onlarda.  Hiçbir zaman Ankara teşkilatına vefa borçlarını ödemediler. Sayın Genel Başkanım bu teşkilata olan vefa borcunu ödemelidir. Yıllardır Konya Sokak’ta hizmet veren ANKESOB’a, esnaf ve sanatkarlarımıza tarihi taş binayı kazandıran Mehmet Yiğiner  başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah nasip ederse 4 Mayıs’ta birliğimizin genel kurulunu yapacağız. Şimdiden hayırlı olsun. Ben birlik ve doğrudan yanayım. Yolun açık olsun Sayın Mehmet Yiğiner.”  Başkan İsa Güven konuşmasını kendi şiirinden bir dörtlükle tamamladı: “Kırmızı ışıkta geçilir mi, sohbet çaysız içilir mi, kahvehaneler kültürümüz, İsa Güven’siz esnaf sanatkar çekilir mi.”

Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı şunları kaydetti: “Esnaf ve sanatkarımıza uygulanan KDV oranının sıfıra çekilmeye ihtiyacı var. Stopajın da kaldırılması gerekiyor. Ankara’nın büyük bir fuar yerine ihtiyacı var. Ankara’nın büyümesi için bir an önce fuar yerinin bitirilmesi lazım. Ankara’daki esnafımızın kazancı fuarın faaliyete geçmesiyle artacaktır. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar mahalli bir yapıdan oluşan Siteler’de faaliyet gösteren esnafımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Ankara için birlik ve beraberlik içerisinde olalım.”

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Zafer Şener de kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında düşüncelerini aktardı. Şener, “Başkan Mehmet Yiğiner’e çok saygılıyım, sonuna kadar da arkasındayım.” dedi.

Çamlıdere Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Özdemir, “10 senedir birlikte çalıştığımız Mehmet Yiğiner başkanımın yönetiminde odalarımız hep yardım ve destek aldı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ulus’taki Tarihi Bina bittiği zaman Ankara’da hizmet veren bütün odalarımız buradan hizmetlerini gerçekleştirecek. Bu binayı da teşkilatımıza kazandıran Sayın Başkanım Mehmet Yiğiner’e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Ankara teşkilatı olarak Ağrı Dağı gibi arkandayız, yolun bahtın açık olsun Başkanım.” diye konuştu.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Öncelikle Sayın Başkanımız Mehmet Yiğiner ve ekibi adına katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Son yıllarda yapmış olduğumuz en güzel organizasyonlardan birini gerçekleştiriyoruz. Hatta daha ileriye giderek sayısal bazda, eşlerimiz de dahil olduğu için Başkanlar Kurulu Eğitim Seminerimizin formatı itibarıyla katılım çok yüksek oldu.  Sizlere gönderilen yazılara, özellikle web sayfamızdaki ilanlarımıza, genelgelerimize lütfen itibar ederek, ANKESOB’un çalışmalarıyla ilgili bilgileri takip edin. Sizlerin bu kapsamlı ilgi ve alakası da mutlaka bizim çalışmalarımıza yön verecek, ışık tutacaktır.

Başkanlar Kurulu adı altında değişik formatlarda imkanlar elverdiğince yılda 3-4 kez bir araya gelmemiz kaynaşma ve dayanışmanın sürdürülmesi açısından faydalı olacaktır.” dedi.

ANKESOB Genel Sekreteri Abdurrahman Varol da yaptığı konuşmada  şunları ifade etti: “15 Nisan 1976, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ndeki göreve başlama tarihim. Esnaf kelimesiyle tanışmam da bir on yıl daha ilerisi. Esnaf Spor Kulübü’nde futbolcu olarak başladım. Bu tarihten bu bugüne kadar şahsım adıma, Birliğime, başkanlarıma, sizlere yakışır anlamda bilgim, birikimim, görgüm, geleneğim,  teşkilata olan saygım doğrultusunda herkese cevap vermeye çalıştım. Bu süreç içerisinde bilmeden, istem dışı sizleri kırdıysam, hakkınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar kuruluşlarının en yetkilisi olarak ANKESOB’un doğal olarak da siz değerli odalarınızın her türlü iş ve işlemlerini ciddi anlamda bilen, sizleri yakinen tanıyan, genel sekreterlerinizin çalışmalarını yakinen bilen daha doğrusu Ankara teşkilatının potansiyelini ve ölçüsünü çok iyi bilen, en az sizler kadar içinde olan birisi olarak, başta ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner Başkanımın bize vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda çok ciddi çalışmalara imza attığımızı ifade etmek istiyorum. Sizlerden de bu anlamda, destek almak anlamında hem genel sekreterleriniz, hem de kurullarınız adına da bizleri sıkıştırmanızı istiyorum. Çalışma arkadaşlarım, birebir şahit olduğunuz gibi çok ciddi hizmet veriyorlar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu tüm çalışmalar Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin öncülüğünde yürütüldü. Eğitim, Proje, AR-GE Müdürlüğümüz çok ciddi çalışmalar yaptı. Yazı işlerimizin çok ciddi çalışmaları var. Sicildeki arkadaşlarımızın Türkiye’deki bütün sicil müdürlüklerine bilgi vermek gibi bir sorumluluğu var. Çok öncüyüz bu anlamda. Özellikle Mehmet Başkanımım titizlikle üzerinde durduğu bir husus var; odaların kapanmasını istemiyor. Eğer Mehmet Yiğiner Başkanım odaların kapanmasını isteseydi, sadece hedefi Taş Binanın yapılması olsaydı sizden katılma payı, eğitim payı borçlarını alır, genel kurullarınızı yapmak anlamında, ekonomik olarak destek olmak anlamında yardım yapmayabilirdi. Mehmet Başkanımın önceliği sizlerdiniz, sizlerin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaktı. Sadece bir hedef var. Ankara teşkilatının hiçbir odasının kaybolmaması. Siz  yöneticilerin hukuka dayalı işler yapmasını önemsedik. Odaların durumunun kötü olması ve hukuki anlamda sorumluluklarınızı yerine getirememeniz bizi son derece rahatsız eder. Genel Sekreterler Eğitim Seminerlerinde, Başkanlar Kurulu Toplantılarında, Eğitim Proje AR-GE birimimizin yapmış olduğu genelgelerde, birliğimizin yapmış olduğu yazışmalarda çok ciddi mesajlar var. Bunun dışında sizlerle de iletişim kurarak tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte emrinize amadeyiz.

Hatalarım olabilir, varsa bundan dolayı özür dilerim. Hakkım çok geçti teşkilatıma, helal olsun. ANKESOB’u,  Mehmet Yiğiner başkanımı ve ekibini çok  iyi tanımanızı özellikle istirham ediyorum.

Teşkilatta çok uzun süre çalıştığım için iki değerli başkan tanıyorum. Çok sayıda esnaf ve sanatkar kuruluşunun kuruluş öncülüğünü yapan bir isim; Allah Rahmet eylesin Fehmi Genç. İkincisi de teşkilatına verdiği önemi son derece önemsiyorum. Benim gönlümde ayrı bir yeri var. Adı Mehmet Yiğiner. Ben de onunla çalışmaktan son derece onur duyuyorum.”

Çubuk Madeni İşler ve Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin Kalaycı, “Odalar idari makamlar değil, hizmet makamlarıdır.Biz göreve geldiğimiz günden itibaren Başkanım Mehmet Yiğiner ve yönetiminden gerçekten gereken ilgi ve alakayı gördük. Bundan sonra da göreceğimize eminim. Mehmet Yiğiner Başkanıma teşekkür ediyorum. Çubuk bir yiğit yetiştirmiş. Bunu da gördük.” diye konuştu.

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar da yaptığı konuşmada “4 Mayıs’ta yapılacak ANKESOB seçimlerinde ben ve yönetimim  Mehmet Yiğiner Başkanımın yanındayız.” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu