Ankara’nın beş yılı planlanıyor

Ankara 2020-2024 Stratejik Plan Çalışmaları Tanıtım Toplantısı yapıldı. Ankara’nın gelecek beş yılının planlanmasının hedeflendiği toplantıya,  ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner de katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ankara 2020-2024 Stratejik Plan Çalışmaları Açılış ve Tanıtım Toplantısı Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında “Ankara’yı Sen Planla” temasıyla gerçekleşen toplantıda, Başkentin gelecek beş yılının stratejisi masaya yatırıldı.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ve Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın da katıldığı toplantıya, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Katılımcı, kapsayıcı, şeffaf, hesap verebilir, sonuç ve performans odaklı, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını benimseyen, ortak bir anlayış ile mümkün olduğunca geniş bir uzlaşma sağlayarak Ankara’nın gelecek beş yılının planlamasının hedeflendiği toplantıda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.

KENTİ BİRLİKTE YÖNETELİM ÇAĞRISI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, katılımcıları selamlama ile başlayan konuşmasında; “Stratejik planı tartışmak için buradayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti, Cumhuriyetimizin başkenti, kadim şehrimiz Ankara’nın gelecek beş yılını planlayacağımız 2020-2024 Stratejik plan çalışmalarının açılış ve tanıtım gününe hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.” ifadelerini kullandı.

Toplantının Ankara için önemine dikkat çeken Yavaş, şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir yönetim tarzını hayata geçirmek için önemli adımlar attıklarını belirtti.  Yavaş, şehri hep birlikte yönetmeye davet ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle ilk yaptığımız işlerin başında şeffaf ihaleler geliyor. Sadece bununla kalmayacak, artık kamuoyunun denetime açık olacak ihalelerin, çok daha denetlenebilir, rekabete dayalı bir şekilde yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız çalışmaları, elde ettiğimiz gelirleri ve bu gelirlerin nasıl harcandığını kısa zamanda internet sitemizde görmeye başlayacaksınız. Dolayısı ile bunlarla ilgili eleştirileri bizlere yöneltebileceksiniz. Ankara’nın sağlık turizminden tutun, kentin bütün alanlarında yapacağımız faaliyet ve projeleri,  yine web sayfamız ve sosyal medya üzerinden paylaşmak suretiyle katılım, eleştiri ve önerilere  açık hale getiriyoruz. Bu kenti biz birlikte yönetmek istiyoruz. Hesap verebilir olmak adına, yaptığımız ihaleler, harcamalar, yaptığımız tüm faaliyetlerin denetlemesi için kamuoyunun önüne açık bir şekilde çıkacağız. Biz seçimden önce söylediğimiz gibi hesap sormaya değil, hesap vermeye talip olmuştuk, bunu aynen uygulayacağız. Allah nasip ederse bu yaptığımız çalışmalarla Ankara halkını yönetime katarken, artık yerel yönetimlerle yolsuzluk kelimesinin yan yana gelmemesi, konuşulmaması için bir sistemi mutlaka hayata geçireceğiz. İstihdamın arttığı, işsizliğin azaldığı, çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurabilen bir kent kıymetlidir. Üreticinin, sanayicinin, girişimcinin, köylünün taleplerini karşılayan bir kent özeldir. Stratejik plan toplantıları ile önümüzdeki beş yılda ele alacağımız bu çalışmayı aynı zamanda 2050 Ankara vizyonumuzun da ilk ayağı olarak görüyorum.

GELECEĞE DAİR BAŞARI HİKAYESİ

Bu şehir bize gelecek nesillerimizin emanetidir. Bu bilinçle geleceğimiz için öncelikli olarak katılımcı ve çoğulcu demokrasinin esaslarını işletmemiz gerekmektedir. Ankara’nın şanlı bir tarihi, kendi değerleri, kendi kültürü vardır. Geriye bir tek, geleceğine dair bir başarı hikayesi yazılması kalmıştır. O başarı hikayesini ise ortak akılla, sizlerle birlikte yazacağımıza olan inancım tamdır. Stratejik zeka ancak ortak akılla, bilimle, katılımcılıkla, liyakatla, sosyal ahlakla hayata geçirilebilir. Geleceğe umutla bakan ve özellikle gençlerimize ışık olacak bu yapıyı hep birlikte tesis etmemiz gerekmektedir. Günümüzde bundan başka hiçbir çare yoktur. Bu kenti aydınlık geleceğe el ele veren, ülkesini seven, değer üreten ve birlikte yaşamanın kıymetini bilen tüm Ankaralılarla beraber taşıyacağız.

İşte tam da bu sebeplerle stratejik planımız, önceki dönemlerden farklı olarak vatandaşlarımız ve belediyemiz arasında somut ve doğrudan bir bağ kurmayı, geleceğin Ankara’sını ortak akılla inşa etmeyi, 24 saat yaşayan bir kent oluşturmayı, belediyemizi hemşehrilerimiz için ulaşılabilir ve denetlenebilir bir hale getirmeyi hedeflemektedir. Keyifli bir şekilde Ankara’yı birlikte yöneteceğiz. Karar alma süreçlerine Ankaralıları ne kadar katabilirsek, ne kadar katılım sağlayabilirsek o kadar başarılı olacağımıza inanıyorum. Planımızı beş yıl boyuncu birlikte uygulayacak ve yaşatacağız.”

Yavaş’ın konuşmasının ardından toplantı, planlama uzmanlarının Ankara 2020-2024 Stratejik Plan çalışmalarına ilişkin sunumları ile devam etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu