Ankara’da Ahilik Haftası kutlandı

32. Ahilik Haftası Kutlamaları açılış töreni, renkli görüntülere sahne oldu.

Ankara’da 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Ulus Meydanı’nda gerçekleştirilen törenle başladı. Törende bir konuşma yapan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Dayanışma ve ahlak, Ahilik değer sisteminin özünü oluşturmaktadır.” dedi.

Ahilik geleneğini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak ve Ahi Evran-ı Veli’yi anmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında kutlanıyor.

Bu kapsamda 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Açılış Törenini, Ankara İl Ahilik Kutlama Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

ANKESOB yönetiminin hazır bulunduğu törene, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Köksal Ünal, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi ile bağlı odaların başkan ve yöneticileri, odalara kayıtlı esnaf ve sanatkarlar ile STK temsilcileri ve  çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, 10.30’da ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Ankara Kulübü Derneği Seymen Gösterisi ile devam etti.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi. Gösterilerin ardından ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ahiliğin önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Ar, konuşmasında şunları kaydetti: “Öncelikle 32. Ahilik Haftası Kutlama törenine katılımızdan dolayı şahsım ve ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner adına sizleri selamlıyor ve teşekkür ediyorum. Ahilik kutlamalarımızın memleketimize, milletimize ve Ankara’mıza hayırlı olmasını diliyorum.

ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner sağlık sorunlarından dolayı törenimize katılamadılar. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.

Birçok ilimizde yıllardır kutlanan Ahilik, bildiğiniz üzere, esnaf ve sanatkâr teşkilatı yapılanmasıdır. Bu yapılanma, 1300’lü yıllarda başlamıştır. Kardeşliğin, cömertliğin, dayanışmanın, doğruluğun, dürüstlüğün, kaliteli üretimin, ahlâkın ve sanatın  esas alındığı Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli Hazretleri o kadar güzel bir kuruluş gerçekleştirmiş ki, bu yapı asırlar boyu yıkılmayan, ayakta duran, devletine milletine her zaman bağlı olan ve Cumhuriyet kuran, şartlar ne olursa olsun devletinin, hükümetinin, halkının yanında olan bir teşkilattır. Dayanışma ve ahlak,  Ahilik değer sisteminin özünü oluşturmaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımız kendi aralarında güç birliği, bağ ve dinamik bir işbirliği ağına sahiptir. Esnaf ve sanatkârlar bu açıdan farklı bir konuma sahiptir. Esnaf ve sanatkarlar kendi şahsi menfaatlerini, ülke ve devlet çıkarlarının üstünde tutmamıştır. Onun için esnaf ve sanatkarların ayrıcalıklarının olduğunu ifade etmek isterim.

İnsanların ihtirasları, makama yaptıkları kötülüğü yüzlerce şahsiyet bir araya gelse yapamaz. Bazı kurum ve kuruluşlar veya kişiler esnaf ve sanatkarların düşünce ve davranışlarını algılamayı değil de yargılamayı düşünüyorlar. Oysa esnaf ve sanatkarların düşüncelerini, yapılarını anlamayı yapabilseler, daha rahat hareket edeceğimizi düşünüyoruz. Mevlana’ya sormuşlar, ‘o kadar okuyorsun yazıyorsun ne biliyorsun’ diye. Mevlana da ‘Haddimi biliyorum’ demiş. Biz de haddimizi biliyoruz. Yerimizi yurdumuzu biliyoruz.

Ahi Evran’ın kuruluşlarından Bacıyan-ı Rum’dan bahsetmeden geçemeyiz. Özellikle tabii ki Ahi Evran-ı Veli’nin erkek esnaf ve sanatkâr yapılandırması ile ilgili yapmış olduğu çalışmaların yanında  Bacıyan-ı Rum’da  Fatma Bacı, analarımızı, kadınlarımızı örgütlemiş. Dünyada ilk kadın teşkilatı Bacıyan-ı Rum’dur. Bacıyan-ı  Rum, kadınlarımızı o kadar güzel yetiştirmiş ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunda da, teminatında da  analarımız, bacılarımız esnaf ve sanatkarlarımızla beraber hareket etmiştir.

Unutmayın ki aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu  paylaşanlar anlaşabiliyor. Hayatta kimseyi değiştiremezsin, kimse için de değişmeyeceksin. Kimliğini kaybettiğin an yaşamı çöpe attın demektir. Doğru bildiğin yolda ödün vermeyeceksin. Çünkü gün gelir ödün verecek hiç bir şeyin kalmaz. Bu duygu ve düşüncelerimle tekrar ANKESOB Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner ve teşkilatımız adına 32. Ahilik Haftamızın memleketimize, milletimize, Ankara’mıza, esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı uğurlu olması dileklerimle sözlerimi tamamlıyor, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer de selamlama ile başladığı konuşmasında; Ahilerin dürüstlüklerine ve toplumda halen Ahilik kültürüne duyulan ihtiyaca dikkat çekerek, şunları ifade etti:  “Bildiğiniz üzere Ahilik toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin, fakir ayrımı yapmamak, dürüst bir şekilde çalışarak üretmek, alın teriyle kazanmak Ahilikte bir ahlak kuralıdır. Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri olan ahilik kültürüne içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte ne denli ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha anlamaktayız. Bu itibarla merkezine inanç, ahlak ve eşref-i mahlukat olan insanı yerleştiren ahilik kültürünün geçmişten geleceğe aktarılmasına vesile olan, bugünkü organizasyonumuzun düzenlenmesinde emeği geçen Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile  Ankara Kulübü Derneği ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. ANKESOB Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner’in ve oda başkanlarımızın şahsında tüm Ankaralı esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını tekrar tebrik ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından İlin Ahisi, Kalfası ve Çırağı tanıtılarak plaketleri takdim edildi. 2019 yılı 32. Ahilik Haftası Kutlamaları etkinliği çerçevesinde ilin ahisi seçilen; mesleğinde 53 yıllı geride bırakan  saat tamir ustası Mustafa Çakır Boyalı, ilin örnek kalfası aşçı Osman Soylu ve örnek çırak erkek kuaförlük mesleğinin temsilcisi Berk Eren Akın’a ödülleri, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Köksal Ünal ve Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer tarafından takdim edildi.

Program, Ulus Meydanı’nda davetlilere ve vatandaşlara Ahi pilavı ikramının ardından son buldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu