Ankara vergide ikinci sırada

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütcü ve Başkan Yardımcılarından oluşan heyet, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner’e ziyaret gerçekleştirdi. 26. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ziyarette ANKESOB Başkan Vekilleri de hazır bulundu.
Ankara Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütcü ziyarette Vergi Haftası’nın önemi ve çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Ödenen vergilerin vatandaşlara hizmet olarak geri döndüğünü vurgulayan Başkan Sütcü, sosyal ve ekonomik kalkınmanın temel unsuru olan esnaf ve sanatkarın vergisini ödediğini söyledi.
‘Vergi ödeme bilinci artıyor’
Ankara’nın vergi gelirleri açısından İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Sütcü, “Toplanan vergilerle devletin tüm imkanlarından hep birlikte yararlanıyoruz. Ankara’da 830 bini geçen sayıda basit usulde vergilendirilen gelir vergisi faal mükellefi var. Büyüklük olarak İstanbul’dan sonra sanayileşme yolunda ilerleyen Ankara geliyor. Verginin ödeniyor olması çok önemli. Vergi toplanabilirliği artık çok yükseldi.  Kamu hizmeti alındıkça, dolayısı ile verginin yerine ulaştığı görüldükçe,  vergi ödeme bilinci de artıyor. Böyle olduğu zaman insanlar gönül rahatlığı ile vergilerini ödüyorlar.“ dedi.
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner de Ankara Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütcü ve kurum yetkililerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, vergi dairesi çalışanlarının ve mükelleflerin Vergi Haftasını kutladı.
‘Ahi güven timsalidir, vergisini öder’  
“Biz daha çok üretirsek, daha çok vergi öderiz” diyen Başkan Yiğiner, “İşinin başında kendi emeğiyle üreten, istihdam yaratan ve ekonomiye katkı sağlayan esnaf ve sanatkarlarımız korunmalıdır.  Esnaf ve sanatkarlarımız vergileri başta olmak üzere tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda son derece dikkatli ve hassastır. Bizim esnafımız Ahi’dir. Ahi güven timsalidir, hiçbir olumsuz işin içinde olmaz.” şeklinde konuştu.
Başkan Yiğiner, konuşmasının devamında kayıtdışının önüne geçmek için maliye ile ANKESOB’un birlikte hareket etmesinin önemini vurgulayarak, “Hep birlikte hareket etmek gerekiyor. Kayıtdışı çalışanı birlikte takip eder ve kayıt altına alırsak, bundan, güçlenen Türkiye kazançlı çıkar. Maliye vergisini toplar, meslek odalarımız da esnaf ve sanatkarımızı kayıt altına almış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu