Ahilik Ansiklopedisi’nin tanıtımı yapıldı

ANKESOB Başkan Vekillerimiz; Hüseyin Ar ve Hasan H. Çavuşculu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından, Şekerbank’ın katkılarıyla hazırlanan ‘Ahilik Ansiklopedisi’ tanıtım toplantısına katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Ahilik Ansiklopedisi’ tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı  Dr. Hasan Basri Göktan, “Bugün çok anlamlı bir girişime destek olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Anadolu’nun 800 yıllık Ahi geleneğinin tanıtılması, Ahilerin yaşam biçimlerinin öğrenilmesi, bunların kuşaktan kuşağa bir vesika olarak aktarılması konularını içeren ‘Ahilik Ansiklopedisi’ çalışmasına katkıda bulunmaktan dolayı onur duyuyoruz.” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de ‘Ahilik Ansiklopedisi’ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Ahilikle ilgili bilimsel çalışmalara büyük önem verdiklerini söyledi.
Ahiliğin evrensel ilkeleri içinde barındıran çok önemli bir model olduğunu ifade eden Bakan Canikli, “Ahilikle ve değerleriyle ilgili çalışmalarımızı yapmamız ve bu çalışmaları tüm insanlığa duyurmamız gerekiyor. Bu gerçekten yola çıkarak Ahilikle ilgili uzun yıllardan beri yapılan çalışmanın bir ansiklopediye dönüştürülmesi tamamlanmıştır. Bu çalışma alanında şimdiye kadar yapılmış olan çalışmaların en yenisi ve en kapsamlısıdır.“ diye konuştu.
160’a yakın bilim adamının yazılarıyla katkı sağladığını belirten Bakan Yazıcı, “Çok değerli bilim adamlarından oluşan bir yayın kurulu böylesine kıymetli bir eser için çalıştı. Bu yoğun çalışmalar neticesinde 2 ciltlik; 1916 sayfadan oluşan, 1380 madde ve başlığı olan bir ansiklopedi ortaya çıktı.” dedi.
Ahilik Ansiklopedisi’nin hazırlanmasında emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür eden Bakan Canikli’nin konuşmasının ardından ‘Ahilik Ansiklopedisi’nin hazırlanmasında büyük payları olan akademisyenlere plaket takdimi yapıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu