34. Ahilik Haftası Kutlandı

34. Ahilik Haftası, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. 34. Ahilik Haftası kutlamaları etkinliğinde ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner tarafından Ulus Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Sabah gerçekleştirilen programın devamında Ankara İli Yılın Çırağı, Kalfası ve Ahisi’ne plaket/sertifika takdimleri yapıldı.

Bu yıl 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlanan 34. Ahilik Haftası, Kovid-19 salgını nedeniyle kısıtlı olarak, asgari katılımla gerçekleştiriliyor.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner ve ANKESOB Yöneticileri ile Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer’den oluşan sınırlı katılım, 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında; pandemi hassasiyeti ile maske ve  sosyal mesafe kuralları dikkate alınmak koşuluyla saat: 10:30’da Ulus Atatürk Anıtı önünde hazır bulundu. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner tarafından Ankara Kulübü Derneği Seymenleri eşliğinde Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz ile ebediyete intikal etmiş tüm esnaf ve sanatkarların anısına bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

AHİLİK VE TİCARET AHLAKI

Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ulus Atatürk Anıtı önünde bir açıklama yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Ahilik geleneğinin ahlaki ve sosyal, ekonomik prensipleriyle yüzyıllar öncesinden günümüz esnaf ve sanatkarlarına ışık tutmaya devam ettiğini belirterek, “Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası’nı bu yıl da 13-19 Eylül tarihleri arasında pandemi tedbirlerine uygun bir şekilde kutluyoruz. Ahilik, esnaf ve sanatkarların, çalışanların hem sanatlarında ustalaşmasını hem de ahlaki prensiplere göre çalışmalarını hedefleyen bir sistemdir. Ahilik, haksız kazancı engellemek, ticarette kaliteyi, doğruluğu arttırmak için iş ahlakı anlamında günümüzde de biz esnaf ve sanatkarlara rehber olmaya devam etmektedir. Toplumun belkemiği, ekonominin temel direği esnaf ve sanatkarlar olarak öncelikli amacımız; Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal ve hizmet üreten, kendini yenileyip geliştiren, yaratıcı, esnaf ve sanatkarlar olarak topluma hizmet etmektir. Esnaf ve sanatkarlar olarak Ahilik geleneğine sahip çıkmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz. 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ediyor, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, dayanışmanın, ticarette ahlakın, birlikte uyum ve ahenk içinde yaşamak gibi toplumsal sosyo-ekonomik değerlerin sembolü Ahilik geleneğimizi bugün de yaşatan ve gelecek nesillere aktaracak olan esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” dedi.

ANKARA İLİ YILIN ÇIRAĞI ve KALFASI PLAKETLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

34. Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Ulus’ta Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Ankara İli Yılın Çırağı ve Kalfasına ANKESOB’da düzenlenen törenle plaket ve sertifikaları takdim edildi.

Gazi Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri arasından seçilen Aşçılık Bölümü Öğrencisi Ankara İli Yılın Çırağı Mustafa Yıldız ile Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Öğrencisi Ankara İli Yılın Kalfası Nazende Cesur’a Gazi Mesleki Eğitim Merkezi Md. Yrd. Ahmet Esen’in eşliğinde plaket ve yılın çırağı/kalfası sertifikaları ile Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın tebrik mesajını ileten sertifikaları, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ve ANKESOB Yöneticileri ile Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer tarafından takdim edildi.

ANKESOB Başkanı Yiğiner, öğrencilerle bir süre sohbet ederek tavsiyelerde bulundu, tebrik etti. Yiğiner, “Ahilik, mesleki eğitime ve çalışanına büyük önem vermiştir. Ahilik ahlaklı, dürüst, eğitimli, vatanını seven, üretime sevgisini ve sanatını katan, kısacası iyi ahlaklı insan hedefleyen güzel bir sistemdir. Ahilik teşkilatı, mesleki bir dayanışma örgütü olarak kurulmuş olsa da iyi insan olmayı temel almış, ahlaki ilkeleri mensuplarına kazandırmayı önemsemiştir. Ahilik ruhu önceliğiniz olsun. Ahilik Haftanızı kutluyor, her ikinize eğitim hayatınızda ve gelecekteki meslek hayatınızda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

ANKARA İLİ YILIN AHİSİ PLAKETLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, beraberinde ANKESOB Yöneticileri ve Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut, Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer ile birlikte 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ankara İli Yılın Ahisi seçilen çömlekçi Ahmet Önen ile birlikte çalıştığı kardeşleri İbrahim ve Mustafa Önen’i Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı yürüyüş yolu üzerinde hayata geçirilen Sevgi Çiçeği Sanat Sokağı’ndaki atölyesinde ziyaret etti.

ANKESOB Başkanı Yiğiner ve beraberindeki heyetin ziyaretinde günün önemi ve çömlekçiliğin Ankara’daki son temsilcileri Önen kardeşlerin sorunları üzerine karşılıklı istişarede bulunuldu. Ankara İli Yılın Ahisi Ahmet Önen ile İbrahim ve Mustafa Önen kardeşlere plaket ve sertifikaları Başkan Yiğiner ve beraberindekiler tarafından tebrik dilekleri ile takdim edildi.

Önen kardeşlerin her zaman yanlarında olduklarını, ihtiyaç duyduklarında destek verme gayreti içerisinde olacaklarını belirten ANKESOB Başkanı Yiğiner, “Yaptığımız işlerle bir iz bırakmak, hoş bir seda bırakmak çok önemli. Sizler de babanızın, amcanızın yanında başladığınız çömlekçilik mesleğini 50 yılı aşkın sürdürerek, tüm zorluklarına rağmen bugüne hem de Ahilik değerleri ile taşımayı, değerli izler bırakmayı başarmış olarak, esnaf ve sanatkarlarımıza çok güzel bir örneksiniz. Ankara Gölbaşı’ndaki atölyenizde yaptığınız çanak, çömlek, su testisi, güveç gibi birçok üretimle toprağı sanata dönüştürürken, alın terini toprakla buluşturan çömlekçilik mesleğinin son temsilcileri olma özelliği taşıyorsunuz. Siz Önen kardeşlere, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında bulunan ata mesleğiniz çömlekçiliği yaşatmaya çalışan esnaf ve sanatkarlarımız olarak nice başarılı yıllar diliyorum. Allah işinizi kolay kılsın, bereket versin. 34. Ahilik Haftanızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu