HABERLER
Haberler
Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı
   
       
   
       
 

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Ankara Vali Yardımcısı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım Başkanlığında toplandı.

Valilik Toplantı Salonu'nda Ankara Vali Yardımcısı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım'ın başkanlığında  gerçekleştirilen ve ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar'ın Birlik adına katılım sağladığı toplantıya; Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif Ay, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, YÖK Temsilcisi Prof. Dr. H. Haldun Göktaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, ASO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf İnce'nin de aralarında bulunduğu kurul üyeleri katıldı.

Ankara Vali Yardımcısı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım'ın açılış konuşmasının ardından toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif Ay, Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü'nün faaliyetleri  ve dönemsel verilerine ilişkin sinevizyon eşliğinde bir sunum gerçekleştirdi. İl Müdürü Ay, '2018 Yılı İlk Dokuz Aylık İŞKUR Göstergeleri' çerçevesinde; 'Ankara İşe Yerleştirme Sayısı', söz konusu dönemde yine 'Meslek Edindirme Kursları', 'Engellilere Yönelik Kurslar', 'İş Başı Eğitim Programları', 'Girişimcilik Uygulama Eğitim Programı', 'Toplum Yararına Program' ve 'Denetim Kurulu Çalışmaları' hakkında bilgilendirmede bulundu. Ay, konuşmasının devamında, Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılı Eğitim Planına bazı mesleklerin ilave edilmesi gibi konularla ilgili toplantıda alınacak kararlar hakkında bilgi verdi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da yaptığı konuşmada Ankara'da Mesleki Eğitimle ilgili olarak  '2018-2019 Öğretim Yılı Sayısal Verileri' paylaştı. Akpınar, Ankara'da Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 44 alan, 148 dalda eğitim verilmekte olduğunu belirtti.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da toplantıda yaptığı konuşmada iş piyasalarının, esnaf ve sanatkarların  ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda Mesleki Teknik okullara önemli görevler düştüğünü, Mesleki ve teknik eğitim programlarının geliştirilmesi ve mesleki eğitimin sorunlarının çözümü noktasında yapılacak çalışmalara ANKESOB olarak katkı sağlamayı kendilerine görev edindiklerini kaydetti. Ar, "Meslek okulları ve özel sektör arasındaki işbirliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Okul-sektör işbirliğinin tüm boyutlarıyla yararlarını, mesleki ve teknik eğitimin meslek kuruluşları ve sektörlerle işbirliği ve koordinasyon içinde olmasının  önemini her platformda dile getiriyoruz. Eğitim sisteminin sektörler ile uyumunun arttırılmasının ülke kalkınmasına önemli değerler katacağına inanıyorum. Dolayısı ile, son dönemde düşüş yaşayan mesleki eğitimin tüm eğitim içerisindeki oranının yükseltilmesi hedeflerimiz arasında olmalıdır." diye konuştu.