HABERLER
Haberler

ANKESOB'dan Başkan Tuna'ya Ahilik Haftası ziyareti

   
       
   
       
   
       
 

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, beraberindeki ANKESOB yöneticileri ile birlikte 31. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna'yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, "Bu hafta Ahilik Haftası. Bu nedenle ziyaretinize geldik. Ahilik teşkilatı, 800 yıl önce Ahi Evran-ı Veli  Hazretleri tarafından kurularak geliştirilen ve özellikle Anadolu’da yayılmış esnaf ve sanatkar örgütlenmesidir. Ahi Evran,  zaviye ve tekkeleri birer meslek kuruluşları haline getirerek esnafın birlik ve beraberliğini sağlamıştır. Ahilikte bizim için helal kazanç çok önemlidir. 800 yıldır ayakta kalan Ahilik kültürünü esnaf ve sanatkarlar olarak 21. yüzyılda bizler temsil etmeye, yaşatmaya  çalışıyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız her zaman devletinin ve milletinin yanında olmuş, olmaya da devam edecektir." dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da konuşmasında "Değerleriyle, memleketimizin en ücra noktasına  kadar ulaşarak, etkisi altına almış Ahi Evran-ı Veli Hazretlerini rahmet ve minnetle anıyoruz. Ülke olarak çok büyük badireler atlattık.  Esnaf ve sanatkarlarımız devleti ve ülkesi  söz konusu olunca her zaman üzerine düşeni yaptı, bundan sonra da layıkıyla yapacaktır. Esnafımız sessizdir ama işinde motor gibidir, vatanımızın temel taşıdır. Her zaman devletinin ve milletinin yanında yer alan esnaf ve sanatkarlarımız hiç düşünmeden canları, malları pahasına, cesaret ve kararlılıkla dimdik ayakta durmuşlardır. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde kardeşlik, huzur, üretim, bolluk, bereket ve rahmet vardır. Birlik ve beraberliğimiz sürdüğü müddetçe bizi kimse yıkamaz. 31. Ahilik Haftası'nın tüm esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.