HABERLER
Haberler

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplandı

   
       
   
       
   
       
   
       
 

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da katıldı. 

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında bağlı odaların başkanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

ANKESOB Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, ANKESOB'u 31. Ahilik Haftası Kutlamaları sebebiyle ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin ve Ak Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da katıldı.

Divan Başkanlığı'nı ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner'in yaptığı toplantıda; Divan üyeliklerini; ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Elektronik Malzeme Satıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Koyuncu ve Elmadağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hamit Demirci yaptı.

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner'in açış konuşması ile başladı. 

Konuşmasına tüm esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası'nı kutlayarak başlayan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, şunları ifade etti: "Ahilik Arapça kardeşim anlamına gelmektedir.  Türkçede ise eli açık, civan mert, cömert ve yiğit manasını almaktadır. Ahi teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’dir. Kendisi, 13. yy başlarında Anadolu’ya göç eden Türklere meslek, sanat ve ticaret öğretmiştir. Biliyorsunuz o dönemlerde ticaret ve sanat gayrimüslimlerin elindeydi. Yerleşik düzene geçen Müslüman Türk halkının, bir şeyler üretmek ve ürettiği malları pazarlayabilmek adına bir sisteme ihtiyaç vardı. Ahi Evran-ı Veli hazretleri tekke ve zaviyeler kurarak sanatkâr, meslek erbabı ve tüccar yetiştirdi. Bu şekilde biz devlet olabildik.

Özellikle Selçuklunun dağılma döneminde, Moğol istilası sırasında Ankara’daki otorite boşluğunu Ahiler doldurarak, Ahi Cumhuriyetini kurdular. Daha sonra da Osmanlı Devleti’ne Ahi Cumhuriyetini teslim ettiler.

Ahilik; güzel ahlak, dürüstlük, doğruluk ve dayanışmayı esas alan Türk esnaf ve sanatkârının örgütlenme biçimidir. 800 yıl önce bu kültür bizlerden gelişerek, dağılmış ve dünyaya örnek olmuştur.  800 yıl boyunca yaşayan bu kültür günümüze kadar  devam etmiştir. Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin eşi de dünyadaki ilk kadın teşkilatının kurucusudur. Fatma Bacı,  Bacıyan-ı Rum’u kurmuş ve; 'Eşine, işine, aşına sahip ol.' demiştir.  Ahi Evran-ı Veli hazretleri de 'Eline, diline, beline sahip ol.' demiştir.  Dolayısıyla burada Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin nasihatlerine baktığımız zaman, şu anda günümüzdeki esnafın da nasıl bir esnaf olması gerektiğini ve müşterisine nasıl davranması gerektiğini çok iyi anlıyoruz.  

Ahi Evran-ı Veli Hazretleri, 'Dayanıklı, sabırlı, dürüst ol' diyor. İçinde bulunduğumuz bugünler bizim sabretme günümüz,  dayanma günümüz. Neden? Onlarca devlet ülkemizi yıpratmak için, batırmak için hatta ülkemizi ele geçirmek için, daha da ileri gidiyorum avucunun içine alabilmek için çeşitli oyunlar oynuyorlar. Bunun farkında olmalıyız. İşlerimiz az olabilir, geçmişteki kazançlarımız olmayabilir, ama Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin de dediği gibi kanaatkâr olacağız ve şükredeceğiz. Tam da bu zaman sabırlı, dayanıklı ve kanaatkâr olma zamanı, yani şükretme zamanı.

Bizler birlik ve beraberliğimizi sağladığımız sürece Allah’ın izni ile bu memleketin sırtı yere gelmez. Esnaf da, sanatkâr da bu memleketin çimentosu, harcı, omurgasıdır. Söz konusu devletimizin, milletimizin, ülkemizin bekası olunca biz hep ön saflarda olmuşuzdur. Milletimizin selameti, bağımsızlığı ve huzuru için gayret etmişizdir. 15 Temmuz günü daha Cumhurbaşkanımız açıklamadan biz Kızılay’daydık, Genel Kurmay’daydık. Tüm esnaf arkadaşlarımızı davet ettik, çağırdık. Sağ olsun birçoğu geldi, minibüsçü arkadaşımız şehit oldu,  diğer esnaflarımızdan şehit olan arkadaşlarımız oldu, yaralılar oldu. Esnaf ve sanatlarımız devletinin, milletinin, bağımsızlığının yanında oldu.

Özellikle ulaşımla ilgili problemlerimiz var, onları Allah’ın izni ile çözeceğiz. Sağ olsun Ahilik Haftası nedeniyle ziyarette bulunduğumuz Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna, bize müjdeleri verdi. Adaletli bir şekilde, hiç kimsenin hakkını hiç kimseye yedirmeden, sizlere yani esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet edeceğiz. Bir yere taksi durağı kuracaksanız levha lazım, durak kararı lazım. Bir yerden minibüs veya otobüs geçecekse gene aynı şekilde güzergâh lazım, durak kararları lazım. Yani bunlar çözülmeyecek meseleler değil. Diğer taraftan mağdur olan esnaf kesimlerimiz var, bunları da biliyoruz, Allah’ın izni ile birlik ve beraberlik içerisinde inşallah bunları çözeceğiz. Tabii, biz de Büyükşehir Belediye Başkanımızla, yetkili arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bu problemlerimizin en az yüzde 90’ını çözeceğimize eminim. Haktan ve adaletten kesinlikle şaşmayacağız. Çünkü her çıktığımız genel kurulda dediğimiz gibi varsa bir haksızlığımız, varsa bir adaletsizliğimiz, varsa bir menfaat sağlayan çıksın konuşsun diyoruz. Elhamdülillah çıkan olmuyor. Rabbim bu şekilde gitmemizi nasip etsin.

Biz işimize sahip çıkarsak zaten herkes bize destek olur. Hep dediğimiz gibi; 'Birliğimiz, gücümüzdür'.  Bu birlikteliği mühim olan, daha da çoğaltmak, daha da kaynaştırmak, samimi duygularla birlik ve beraberlik içerisinde esnaf arkadaşlarımıza ve ülkemize hizmet etmek için azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Ulaşımla ilgili birçok arkadaşımızın sorunu vardı, biz onları  devamlı gündeme getiriyoruz. Bir alt yapı çalışması oluyor. UKOME’nin alt komisyonu toplanacak, yani hazırlıklarını yapıyorlar. Bunun haricinde pastacılarla ilgili, özellikle bayramlarda Halk Ekmek tarafından baklava satışlarının yapılması ile ilgili sorunlarımız var.  'Kaliteli ve lezzetli baklavayı bizden alabilirsiniz' diyorlar. Simit camekânlarında yine pastacıları ilgilendiren çok çeşitli gıda maddelerinin satışı yapılıyor. Her platformda yetkililere olması gerekenleri söyledik, söylüyoruz da. Tabi burada bizi ve sizleri neden seçtiler? Esnafın hak ve menfaatini korumak, hakkını aramak için. Dolayısıyla biz hep beraber el birliği ile hem esnaflarımıza hizmet etmiş olacağız, hem ülkemize hizmet etmiş olacağız. Çok şükür, bugüne kadar çözülemez denilen birçok sorunu birlik ve beraberlik içerisinde çözdük, çözmeye de devam edeceğiz.

Değerli arkadaşlar, kazasız belasız 31. Ahilik Haftası Kutlamaları'nı da tamamlamış olduk. Gerek program açısından gerekse yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmeler açısından esnafımız adına, camiamız adına Ahilik Haftamızın verimli geçtiğini düşünüyorum. Tekrar bu vesile ile Ahilik Haftamızın , yani esnaf bayramımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Toplantımızda hem Ahilik Haftamızı kutlamış olduk, hem de Başkanlar Kurulu Toplantımızı yapmış olduk. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mevlam birlik ve beraberliğimizi bozmasın, daim kılsın. Mevlam esnaf ve sanatkarımıza bereketli bol kazançlar nasip etsin. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sağolun, varolun."

Toplantıda oda başkanlarına seslenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Çok değerli esnaf kardeşlerim. Ahilik Haftası'nın sizler için, ülkemiz ve tüm esnaf ve sanatkârlarımız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.  

Ahi Evran Hazretleri, Ahilik müessesesini kurarken, esnaf ve sanatkârı,  Anadolu topraklarında meslekleri yerleştirirken ve geliştirirken bir şey daha yaptı: Kur-an ve Sünnet üzerine Ahlak değerlerini de yerleştirmiş oldu. Esas olan bu. Ahilik geleneğinin temeli sağlam olduğu için, gelecek nesillere aktarma noktasında da sizlere büyük görevler düşüyor. Bunun farkında olduğunuzu biliyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Cenab-ı Hak, Ahi Evran'ın bu geleneğinin, kültürünün ve ahlakının devam etmesi noktasında  hepinize, hepimize yardım etsin, Kur-an'dan ve Sünnet'ten de ayırmasın.

Esnaf kardeşlerimin ihtiyaçları, talepleri her gün yenilenir. Yeni durumlarda yeni talepler oluşur. Bizlere düşen de yerel yönetimler olarak bu talepleri bir nizam ve intizam dâhilinde, bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmadan, adaletli bir şekilde, Ahilik geleneğine uygun olarak gerçekleştirmektir. Gerçekleşmeyecek hiçbir talep yoktur. Yeter ki bu geleneğe uygun talepler olsun. Bir taraf üzülürken, bir taraf sevinmesin. Bu talepleri gerçekleştirmek adına biz belediye olarak her zaman esnafımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu bizim görevimiz. Özellikle de belediyecilik anlamında temel bir düstur vardır: Adaletten sapmamak. Bizim prensibimiz; hiç kimseye farklı muamele yapılmaması yönündedir. Kimseye zulüm edemeyiz, adaletten sapamayız. Gayet açık. Bunu yaptığımız zaman hiçbir sıkıntı olmaz. Dolayısı ile biz de adalet çerçevesinde yapılabilecek ne varsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah yapmaya devam edeceğiz, bu bizim görevimiz. Hele esnafımızın bu gayreti, çabası her türlü takdirin üzerindedir. Esnaf ve sanatkârlarımız memleketin temel taşıdır. Memleketin en ücra köşelerinde bile kılcal damarlarına nüfuz etmiş bir kesimdir esnaf ve sanatkârlarımız. Vatandaşla birebir teması olan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayan, vatandaşa açık kredi veren, veresiye veren, vatandaşın derdiyle dertlenen, onun halini anlayan, Ahilik geleneğinden gelen esnaf kesiminin hakikaten ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah bu geleneği devam ettireceğiz. El ele vererek birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz. Bugüne kadar esnafımız hep vatanının müdafaası için, devletinin bekası için her türlü fedakârlığı canıyla, malıyla yaptı. Memleketin gerçek sahibi olan esnaf kardeşlerimizin dik duruşlarının en son örneğini 15 Temmuz'da yaşadık. Canıyla, malıyla, her şeyiyle memleketin istila edilmesine karşı ciddi bir mücadele verdiler. En son şimdi de  ekonomik olarak, döviz, faiz gibi bir takım oyunlarla, manipülasyonlarla bu milleti dize getirmeye çalışıyorlar, ama yanılıyorlar. Bunlar kendileri gibi zannediyorlar. Kendi memleketlerinde böyle bir esnaf, böyle bir millet, vatandaş yok ki. Tamamen dünyalık olarak düşünüyorlar, onlarda Ahilik kültürü yok. Ekonomik olarak bu girişimlerinin netice vermeyeceğine yürekten inanıyoruz. Bu topraklarda sıkıntı bitmez. Tarih boyunca böyle olmuştur. Biri biter, biri başlar. Bu sıkıntılara karşı bizim direncimizin artması nasıl olur, birlik ve beraberliğimizle, kardeşliğimizin pekişmesiyle olur, çok çalışıp, çok üretip, iyi hizmet vermemizle, dayanışmamızla olur. Bunu yaptığımız zaman dışarıdan gelecek menfi hareketlerin hiçbiri başarılı olamaz. Şu andaki döviz, faiz dalgalanmalarının da çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konularla ilgili çok ciddi girişimleri var. Dünyada birçok ülkeyi ziyaret ediyor ve oralarda ciddi ticari faaliyetler ve iktisadi gelişmelere vesile oluyor. Başımızda Sayın Cumhurbaşkanımız gibi bir liderimiz var ve ekibi gece gündüz demeden milletimizin menfaatleri için çalışıyor. Bu sıkıntıların da kısa sürede geçeceğine yürekten inanıyorum.

Tabii, esnaf kardeşlerimizin talepleri, ihtiyaçları doğrultusunda bizim yardımcı olabileceğimiz belediye olarak ne varsa adalet çerçevesinde, ne gerekiyorsa biz bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Dolayısı ile birlik ve beraberliğimizin devamı için sizlerle el ele vermek bizim görevimiz. Belediyenin görevi; milletin imkânlarını, milletin hizmetine adaletli bir şekilde sunmaktır. Biz bu felsefeyle el ele vererek çalışacağız. Sayın Mehmet Yiğiner Başkanımız ve ekibiyle de zaman zaman görüşmelerimiz ve istişarelerimiz oluyor. Bu talepleri de yine adalet çerçevesinde gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Ulaşım noktasında da farklı kesimler var; otobüs, taksi, minibüs, servis aracı gibi. Bunların arasında bir problem olmasın, kavga gürültü olmasın istiyoruz. Rızkı Allah verir, kime ne kadar vereceğini de Allah bilir. Bize düşen; sabahleyin besmele çekip, işimize gücümüze bakmak. Ahilik geleneğinden gelen nedir; kanaat, sabır ve şükür, işin aslı bu. ANKESOB Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner ve ekibinin taleplerine biz her zaman yardımcı olduk, bundan sonra da yardımcı olmaya devam edeceğiz. Ben bu duygularla tekrar hepinizin Ahilik Haftası'nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum. Hepinize hayırlı, bol, bereketli, helal kazançlar kazanmanızı ve onu da hayırlı işlere kullanmanızı Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum. Sağolun, varolun. Allah'a emanet olun." diye konuştu.

Toplantının devamında oda başkanları da yaptıkları konuşmalarla sektörlerine ilişkin sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.
Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Seyfi: Bizler Ahilik teşkilatının birer mensubu olarak dürüst olmak zorundayız. Odalarımıza kayıtlı üyelerimize karşı sorumluluklarımız var. Servisçiler olarak başlıca sorunlarımızın başında korsan taşımacılık geliyor. Ulaşım sektöründe diğer araçlara yapıldığı gibi servisler de denetleniyor. Denetlenmeye karşı değiliz. Denetlenerek, eksiklerimizi gidermeye varız. Fakat, 3 polis 25 servisi durduruyor, işinden alıkonan servisler işlerine yetişemiyor ve cezaya maruz kalıyorlar. Ortaya da mağduriyet çıkıyor. C plakasız araçlar servis işi yapmasınlar, tüm olumsuzluklar onlardan kaynaklanıyor. Bunlar sıkı denetlensin. Yeni çıkarılan yönetmeliğe bir servis aracını uyarlayabilmek için en az 30-45 bin lira harcamak gerekiyor. Esnafın iki serviste aldığı para 300 TL. Bunun 100 lirasını yakıyor, 200 lira kendisine kalıyor. Esnaf  borç mu ödesin, evini mi geçindirsin. Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 C Plaka satma kararı alınmıştı. Sonuçta 129 plaka satıldı. 80-90 bin liraya yakın bizim servislerin plakalarının  değeri düştü. Özelikle sorunlarımızın çözümü noktasında gösterdikleri yakın ilgi ve alakandan dolayı Sayın Mehmet Yiğiner başkanıma teşekkür ediyorum.

Ankara Lokantacılar, Kebapçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin:  Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, ister istemez girdileri yükselen lokantacı esnafımızı da olumsuz yönde etkiledi, esnafımızın rekabet gücünün azalmasına yol açtı. Bir esnaf adayı  işyerini kurmadan, önce Oda'ya gelmeli, sonra vergi dairesine, belediyeye ve esnaf sicile giderek işlemlerini yaptırmalı ve tüm bunların ardından dükkanını açmalı. O bölge bir lokantayı daha kaldıracaksa, orada haksız rekabet yaşanmayacaksa dükkanını açmalı. Eğer çok yakınında esnaf varsa, o esnafın işini kesecekse izin verilmemeli. Ankara'da lokanta sayısı kadar seyyar sayısı var. Bunları belediyelere iletiyoruz. Belediyeler kaldırıyor bunları ama yine geliyorlar. Seyyar köfteci, lokantadan daha fazla iş yapıyor. Bunlar kayıtdışı olduğu için devlet için de temel sorun.

Ankara Kamyoncular ve Kamyonetçiler Esnaf Odası Başkanı Metin Özel: 8 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği ile elimizden bir hakkımız alındı. Üyelerimiz bizden üyelik belgesi alıp Ulaştırma Bakanlığı'na giderdi. 8 Ocak'ta çıkan yönetmeliğin 13. maddesinin c bendinin 2. fıkrasında merkezi adreslerinin bulunduğu yerdeki Ticaret Odası veya Ticaret ve Sanayi Odası veya Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na kayıt olmaları şartını koyuyor. Fakat, aynı yönetmeliğin 15. maddesinin 3. fıkrası ile K1, K3 yetki belgesi talep eden gerçek kişiler ile D3, C1, D3 veya K2 belgesi talep edenlerin 1. fıkranın b,c, ç bendinde belirtilen belgeler istenmez diyor. Yani 13. maddede bize verilen hak, 15. maddede elimizden alınıyor. Ticaret Odasından belge geliyor, bizden gitmiyor. Burada bir çelişki var, bunu çözmemiz lazım. Üye vergiye kayıt oluyor, odaya, sicile gelmeden direkt Ulaştırma Bakanlığı'na gidiyor. Arada kaçak çıkıyor. Gelirlerimiz üye aidatlarından, fakat Odamıza artık gelir gelmiyor.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner: Bu yönetmelikten kaynaklanan sorunu çözmek için TŞOF bünyesinde Türkiye genelindeki diğer kamyoncular odalarını da çağırarak, birlik ve beraberlik içerisinde bir toplantı yapalım. Sorunun çözümü için elimizden gelen tüm gayreti gösterelim.

Ankara Klimacılar, Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız: Servislerimiz gerçekten gece dahi hizmet veriyor. Fakat, gün içerisinde sabah ve akşam saatlerinde servislerimiz trafiğin yoğun olduğu bölgelere giremiyor. Bizim işimiz acil yapılması gereken bir iş. Servislerimizin trafikte 24 saat hizmet verebilmesi için araçlarımıza trafikte izin verilmesini istiyoruz. İşimizi yapabilmemiz anlamında trafikte daha rahat hareket etmemiz işlerimizi kolaylaştıracak, hizmet kalitemizi artıracaktır.
Artık en büyük rakibimiz dolar ve euro oldu. Tedarikçilerimiz tarafından, yüzde yüz yerli mal olsa bile girdilerimiz dolar ve euro ile bize fiyatlandırılıyor. Biz  müşterilerimize bu şekilde yansıtamıyoruz. Günümüzde artık bizim soğutma cihazlarımızın girmediği bir nokta yok. Evimizde, işyerlerimizde, sanayide. Bazı tedarikçilerimiz direkt döviz bazlı çalışıyor. Döviz transferleri için de ayrıca komisyon ödüyoruz bankalara. Çok zorlanıyoruz. Döviz kurundaki artış girdi maliyetlerimizi artırdı. Kar marjlarımız düştü, çok düşük kar marjlarıyla çalışıyoruz.

Bir tüp, bir şarj aletini arabasının arkasına atan, servis hizmeti veriyor. Her hangi bir ustalık belgesi yok. Odaya kayıt yok, dükkan kirası yok, vergi yok.  Yeterliliği var mı yok mu belli değil. Sektörümüzde korsan çalışanları bir türlü önleyemedik.

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durak Uygun: Marketlerde 10 liraya çanta, ayakkabı satılıyor. Hastalık saçıyorlar; hem insanımıza sağlık yönünden zararı var, hem de devlete, saçtığı mantar gibi hastalıkların tedavisi için harcanan paralardan dolayı zararı var. İşini layıkıyla yapanın emeğini çalıyorlar. Herkes kendi işini yapacak.

Ankara'da ayakkabıcı ve çantacı esnafımızı bir araya toplayacağımız Toplu İşyeri Sitesi Yapı Kooperatifimizi kurduk. Üyelerimizin işyeri ihtiyaçlarını karşılamak amacındayız. Üyelerimizin her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilecek, altyapı ve üstyapı dengesinin çok iyi gözetildiği, sürdürülebilir alanlarıyla toplu işyerlerini inşallah hayata geçireceğiz. Toplu işyeri sitemizde  gücümüze güç, ülke ekonomisine artı değer katacağız. Siteyle ilgili Mehmet Yiğiner Başkanımızdan özellikle yardım ve destek bekliyoruz.
Konuşmacı Oda Başkanlarının talep ve sorunlarını dile getirmelerinin ardından  konulara ilişkin görüş, öneri ve değerlendirmelerde bulunan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı sona erdirdi.